Oświadczenie


Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Mariana Lewickiego, złożone na 77. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 81):

Warszawa, dnia 21.03.05 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Mariana Lewickiego, podczas 77. Posiedzenia Senatu RP w dniu 18 lutego 2005 roku, w sprawie wsparcia ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizacji inwestycji pod nazwą "Przebudowa ulic Bolesława Krzywoustego w Złotoryi dla rozwoju przedsiębiorczości Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Obszaru Złotoryja" (wniosek nr 1126/2004), przedstawiam poniżej stosowne wyjaśnienia.

Warunki udzielenia dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej określają "Zasady udzielania i umarzania pożyczek, oraz udzielania dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" oraz Lista programów (przedsięwzięć) priorytetowych uchwalane corocznie przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu.

Dofinansowanie przebudowy kanalizacji deszczowej, odprowadzającej wody opadowe z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Obszaru Złotoryja, w ramach przebudowy ul. Bolesława Krzywoustego (wniosek nr 1126/04) nie mieści się niestety na liście programów priorytetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2005.

W ramach programów priorytetowych z dziedziny ochrony wód w 2005 roku Narodowy Fundusz finansuje jedynie przedsięwzięcia wymienione w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych, przyjętym przez Radę Ministrów w 2003 roku, ponadto oczyszczalnie i podczyszczalnie ścieków przemysłowych oraz realizację inwestycji koniecznych do optymalizacji gospodarki wodno-ściekowej, uzyskujących dofinansowanie ze środków unijnych.

Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że przystąpienie Polski do Unii Europejskiej stwarza szansę wykorzystania przez nasz kraj znaczących środków finansowych na ochronę środowiska, pochodzących ze środków unijnych.

Inwestycje z zakresu ochrony środowiska, których beneficjentami są jednostki samorządu terytorialnego, będą współfinansowane z Funduszu Spójności oraz z funduszy strukturalnych tj. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach dwóch programów operacyjnych: Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) oraz Sektorowego Programu Operacyjnego "Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw" (SPO-WKP).

Projekty z zakresu ochrony środowiska w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego będą realizowane poprzez dwa działania:

1. "Infrastruktura ochrony środowiska"

2. "Infrastruktura lokalna".

Działanie "Infrastruktura ochrony środowiska" jest komplementarne do działania "Inwestycje lokalne". W ramach działania "Infrastruktura lokalna" realizowane będą małe inwestycje z zakresu ochrony środowiska, o oddziaływaniu lokalnym, na terenach wiejskich oraz w małych miastach. W ramach działania "Infrastruktura ochrony środowiska" realizowana będzie natomiast infrastruktura o znaczeniu regionalnym, służąca wzmacnianiu konkurencyjności regionów.

W ramach działania "Infrastruktura lokalna" wspierane będą projekty infrastrukturalne realizowane na obszarach wiejskich i w małych miastach do 15 tys. mieszkańców, wynikające z Programów Rozwoju Lokalnego, realizowanych na obszarach wiejskich i obszarach występowania przemysłów tradycyjnych objętych programami restrukturyzacyjnymi. W ramach działania dotację otrzymają lokalne projekty z zakresu budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury technicznej i społecznej, m.in. urządzeń do odprowadzania i oczyszczania ścieków, urządzeń zaopatrzenia w wodę, urządzeń zaopatrzenia w energię oraz urządzeń i miejsc składowania odpadów stałych.

Z wyrazami szacunku

Z up. MINISTRA

SEKRETARZ STANU

Tomasz Podgajniak


Oświadczenie