Oświadczenie


Minister Finansów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Lewickiego, złożonym na 56. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56):

Warszawa, dnia 20.04.2004 r.

Pan
Ryszard Jarzembowski
Wicemarszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając, w związku z pismem z dnia 17 lutego 2004 r. znak: BPS/DSK-043-84-04, na oświadczenie złożone przez senatora Mariana Lewickiego podczas 56 posiedzenia Senatu w dniu 12 lutego 2004 r., dotyczące przygotowania organów podatkowych do składania deklaracji podatkowych i pism w formie elektronicznej, uprzejmie informuję, co następuje:

Odnosząc się do pierwszych trzech pytań Pana senatora pragnę uprzejmie poinformować, że Ministerstwo Finansów podjęło szereg działań zmierzających do stworzenia podatnikom możliwości składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. W ostatnim czasie przeprowadzono dwa programy pilotażowe w celu wypracowania metodologii wymiany informacji drogą internetową, zebrania doświadczeń technologicznych i opinii podatników na temat testowanych rozwiązań. Bazując na doświadczeniach innych krajów, Ministerstwo Finansów opracowało też kompleksową koncepcję nowoczesnego modelu informatyzacji administracji skarbowej pod nazwą Wizja Systemu "e-Podatki".

Budowa systemu umożliwiającego elektroniczne kontakty z organami podatkowymi musi być ujmowana w szerszym kontekście, wykraczającym poza problematykę prawa podatkowego. Pozwolę sobie zauważyć, że przedmiotem prac parlamentarnych jest obecnie ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (druk nr 1934), która określi wymogi technologiczne systemów elektronicznych administracji publicznej. W obecnym stanie, gdy nie jest jeszcze ustalony porządek prawny działalności administracji publicznej na płaszczyźnie elektronicznej wdrażanie opcji składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną i finansowanie budowy takiego systemu byłoby przedsięwzięciem co najmniej ryzykownym.

Trzeba dostrzec, że stworzenie internetowej platformy kontaktów podatników i administracji skarbowej jest poważnym zadaniem technologicznym, organizacyjnym, legislacyjnym i finansowym, bezprecedensowym w naszym kraju. Błędy wynikające ze zbyt pośpiesznej budowy lub wdrażania takiego systemu byłoby katastrofalne w zakresie poboru podatków.

Ministerstwo Finansów obecnie finalizuje prace analityczno-projektowe dotyczące architektury systemu e-Podatki oraz kosztów jego budowy i jest zainteresowane w jego możliwie najszybszym wdrożeniu. Perspektywy czasowe budowy takiego systemu obecnie należy jednak rozważać w aspekcie paroletnim. Oczywiście wdrożenie takich rozwiązań zostanie poprzedzone kampanią informacyjną zachęcającą do składania deklaracji w formie elektronicznej.

Odnosząc się do pytania czwartego przedstawionego w oświadczeniu Pana Senatora, dotyczącego upraszczania wymogów stawianych podatnikom, przede wszystkim w zakresie zgłaszania zmian, które mogą być wykonywane przez organy administracyjne, np.: zmiana dowodu osobistego czy adresu zamieszkania podatnika, pragnę uprzejmie poinformować, że problematyka ta jest przedmiotem poselskich projektów ustaw:

- o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników i zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (druk nr 2428) oraz

- o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (druk nr 2427).

Obecnie toczą się prace parlamentarne nad tymi projektami. Uprzejmie informuję, iż stanowisko Ministerstwa Finansów w zakresie propozycji Pana senatora przedstawię w terminie późniejszym.

Łączę wyrazy szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

Podsekretarz Stanu

Elżbieta Mucha


Oświadczenie