Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Mariana Lewickiego, złożonym na 56. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56):

Warszawa, 10.03. 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem Pana Mariana Lewickiego, Senatora Rzeczypospolitej Polskiej skierowanym do mnie a przesłanym pismem Pana Marszałka Senatu znak BPS/DSK-043-81-04 z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie drastycznego zmniejszenia nakładów na usługi medyczne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

Zgodnie z danymi uzyskanymi z Narodowego Funduszu Zdrowia poziom finansowania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy w pierwotnej wersji utrzymano na poziomie roku 2003. Po korekcie planu finansowego kwota przypadająca na Szpital w Legnicy powiększona została o około 3 mln PLN.

Podczas negocjacji prowadzonych z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy w ramach postępowania konkursowego na wniosek Dyrektora Szpitala zmniejszono proponowane przez Fundusz kwoty dla oddziałów okulistycznego i urologicznego. Środki te Dyrektor Szpitala przeznaczył na sfinansowanie świadczeń w innych oddziałach szpitala.

Zakontraktowane świadczenia w oddziale hematologii obejmują pełny zakres procedur określonych świadczeń szpitalnych - łącznie z leczeniem ostrych białaczek.

Decyzję o likwidacji oddziału kardiologii podjął organ założycielski szpitala zgodnie z opinią Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii Pani prof. dr hab. Walentyny Mazurek z dniem 1.04.2003 r. W ramach działań restrukturyzacyjnych zlikwidowano na terenie województwa dolnośląskiego wszystkie oddziały kardiologiczne z I stopniem referencyjności. Pani Profesor zaakceptowała także ustalenia, zgodnie z którymi ośrodki kardiologiczne pozostaną w tych szpitalach gdzie są również oddziały kardiodiagnostyki.

Oddział Wojewódzki NFZ ustalił z Dyrekcją Szpitala w Legnicy, że przypadki kardiologiczne będą rozliczane w ramach oddziału chorób wewnętrznych, tak by dotychczasowi pacjenci oddziału kardiologicznego mogli być hospitalizowani w Szpitalu legnickim.

W dniu 9 lutego br. Komisja Konkursowa Dolnośląskiego OW NFZ rozstrzygnęła konkurs uzupełniający na rok 2004 z zakresu Ratownictwa i Transportu Medycznego włączając do kontraktu zespół "N" ze Szpitala w Legnicy.

Żadna z poradni w WSSp nie została zlikwidowana, a brak kontraktu na niektóre rodzaje świadczeń wynikał z nieprawidłowości ofert złożonych przez Szpital. W dniu 20 lutego 2004 r. w Konkursie Uzupełniającym w zakresie Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej wybrano poradnie: gastrologiczną, dermatologiczną, gruźlicy i chorób płuc, chirurgii urazowo-ortopedycznej, preluksacyjną i poradnie wad postawy a także leczenia jaskry. Pacjenci poradni okulistycznej dla dzieci i leczenia zeza mają być przyjmowani w ramach poradni okulistycznej.

W świetle powyższego podniesione w oświadczeniu Pana Senatora sformułowania o praktycznym pozbawieniu mieszkańców powiatu legnickiego i miasta Legnicy dostępu do świadczeń zdrowotnych nie znajdują uzasadnienia.

Z poważaniem

Leszek Sikorski


Oświadczenie