Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Mariana Lewickiego, złożonym na 52. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):

Warszawa, 12.01.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Mariana Lewickiego skierowanym do Ministra Zdrowia, a przesłanym pismem z dnia 22 grudnia 2003 r. znak: BPS/DSK-043-569/03, w sprawie zmian cen leków cukrzycowych i zmiany zasad przyjmowania pacjentów przez lekarzy diabetologów, proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

Dostępność ubezpieczonych do leków regulowana jest zapisami ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45 ze zm.). Art. 60 ustawy zobowiązuje mnie do ustalenia limitów cen na leki objęte wykazami leków refundowanych. Zgodnie z przepisami ustawy limity cen są ustalane dla grupy leków o tej samej nazwie międzynarodowej, lub dla grupy leków o różnych nazwach międzynarodowych, ale o podobnym działaniu terapeutycznym na podstawie najniższej ceny leku w danej grupie.

Leki, których ceny nie przekraczają ustalonych limitów cen, pacjenci otrzymują bez dopłaty (zgodnie z odpłatnością określoną w poszczególnych wykazach), natomiast do leków droższych w danej grupie, z reguły są to leki zagraniczne, obowiązuje dopłata (ponad limit ceny). W przypadku wprowadzenia nowego leku o takim samym zakresie działania, którego cena jest niższa od ustalonego limitu w danej grupie, limit ceny zostaje obniżony i tym samym może być zmieniona odpłatność za leki w danej grupie.

Odnośnie zmiany limitów ceny na insuliny uprzejmie informuję, że refundacją została objęta insulina pod nazwą Gensulin firmy Bioton wytwarzana w kraju.

W opinii Pani prof. Anny Czech konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii - insuliny z serii Gensulin firmy Bioton są w pełni równoważne z insulinami z serii Insuman firmy Aventis Pharma, insulinami z serii Humalin firmy Eli Lilly oraz z insulinami firmy Novo-Nordisk.

Na tej podstawie wprowadziłem zmianę limitu ceny dla wymienionych insulin w oparciu o cenę najtańszego odpowiednika w danej grupie ATC. W części przypadków jest to cena Gensuliny, a w innym jest to cena produktu wymienionych firm, na podstawie której ustalono poziom limitu i te insuliny pacjenci będą otrzymywać na dotychczasowych warunkach.

Ponadto uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 118 ust. 2 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia z dnia 23 stycznia 2003 r. (Dz.U. Nr 45 ze zm.) chorych na cukrzycę obowiązuje skierowanie do diabetologa od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Aby zrealizować Pana propozycję aby chory na cukrzycę mogli korzystać z porad diabetologa bez skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, należałoby rozważyć inicjatywę w sprawie zmiany cytowanego wyżej artykułu ustawy.

Z poważaniem

Leszek Sikorski


Oświadczenie