Oświadczenie


Minister Finansów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Lewickiego, złożonym na 28. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 27):

Warszawa, 21 grudnia 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez senatora Mariana Lewickiego podczas 28. posiedzenia Senatu RP w dniu 21 listopada 2002 r. przesłanego przy piśmie Wicemarszałka Sejmu (z dnia 26 listopada 2002 r., sygn. KK/043/393/02/V), w sprawie udzielenia informacji w kwestii zaobserwowanych skutków finansowych dla budżetu Państwa, a w szczególności wielkości sprzedaży, wpływów podatkowych oraz faktycznego ograniczenia przywozu alkoholi z zagranicy - uprzejmie informuję, co następuje:

  1. Kształtowanie się wpływów z podatku akcyzowego od wyrobów spirytusowych, zwłaszcza w IV kwartale br., jest przedmiotem mojego szczególnego zainteresowania, z uwagi na obniżenie (od 1 października br.) stawki akcyzy na te wyroby i oddziaływanie tego instrumentu na poziom sprzedaży krajowej produkcji wyrobów spirytusowych.

Porównując miesięczne wpływy z podatku akcyzowego od ww. wyrobów można stwierdzić, że:

Na podstawie powyższych danych można więc uznać, że jest to pierwszy symptom spełniania się scenariusza stopniowego odtwarzania poziomu uzyskiwanych wpływów, będących funkcją rosnącej sprzedaży krajowej produkcji wyrobów spirytusowych. Ponadto ze wstępnych informacji o przewidywanej wielkości sprzedaży tych wyrobów wynika, iż w październiku br. sprzedaż osiągnie poziom ok. 12 mln litrów 100% alkoholu. Wskazywałoby to również na ożywienie sprzedaży, w porównaniu do osiąganych w br. miesięcznych wielkości sprzedaży tych wyrobów, wynoszących ok. 9,8 mln litrów 100% alkoholu.

  1. Dokładne oszacowanie skutków finansowych obniżenia stawki podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe będzie możliwe w dłuższej perspektywie czasu.
  2. Niemniej jednak, zakładając, że w listopadzie i w grudniu wpływ z podatku akcyzowego od wyrobów spirytusowych ukształtują się na poziomie średniej miesięcznej w wysokości 319,6 mln zł (wyliczonej na podstawie danych za 9 miesięcy bez uwzględnienia wpływów za wrzesień), wówczas wpływy z podatku akcyzowego od wyrobów spirytusowych za cały 2002 r. wyniosłyby 3 698,9 mln zł. Oznaczałoby to, że roczny plan dochodów z podatku akcyzowego od tych wyrobów, przyjęty w ustawie budżetowej, zostałby wykonany w 100,4%.

  3. Z informacji służb celnych wynika, iż na przejściach granicznych i terenach, na których dotychczas występowało szczególne nasilenie przemytu wyrobów alkoholowych i nielegalnego obrotu tymi wyrobami, zaobserwowano w październiku i listopadzie br. wyraźny spadek napływu tych wyrobów do Polski. Dotyczy to zarówno przywozu nielegalnego (przemytu), jak i przywozu w ramach dozwolonego limitu, szczególnie w odniesieniu do alkoholu przywożonego przez osoby wielokrotnie przekraczające granicę. Potwierdzeniem tego jest np. malejąca liczba wszczynanych spraw karnych skarbowych i postępowań mandatowych oraz bardzo widoczne zmniejszenie ilości oferowanych wyrobów alkoholowych na przygranicznych bazarach i targowiskach.

Przedstawiając powyższe informacje, pragnę jednocześnie zaznaczyć, iż podzielam pogląd wyrażony w przedmiotowym oświadczeniu o potrzebie monitorowania wskazanych w nim skutków wprowadzenia obniżonej akcyzy na wyroby alkoholowe.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu
Tomasz Michalak


Oświadczenie