Minister Środowiska przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Włodzimierza Łęckiego, złożonym na 66. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 66):
Warszawa, dnia 11 sierpnia 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
Odpowiadając na Pana pismo w sprawie oświadczenia pana senatora Włodzimierza Łęckiego złożonego podczas posiedzenia Senatu RP w dniu 8 lipca 2004 roku, dotyczącego szkód wyrządzanych w gospodarce rybackiej przez chronione gatunki zwierząt, uprzejmie informuję, że w ciągu ostatnich kilku lat liczebność niektórych gatunków chronionych zwierząt wzrosła na tyle, że stały się one uciążliwe gospodarczo. W związku z żądaniami poszkodowanych, na podstawie informacji uzyskanych od terenowych służb ochrony przyrody, w latach 2002-2004 większość wniosków dotyczących ograniczenia liczebności populacji gatunków powodujących szkody rozpatrzona została pozytywnie. Dotyczy to w dużej mierze gatunków wyrządzających szkody w gospodarce rybackiej.
Oświadczenie senatora Włodzimierza Łęckiego dotyczy przede wszystkim szkód powodowanych na terenie Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. W roku 2004 wydane zostały zezwolenia na odstrzał około 500 kormoranów w najbliższym sąsiedztwie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, tj. na terenie jezior dzierżawionych przez Okręg Nadnotecki Polskiego Związku Łowieckiego. Sądzę, że tak znaczne zmniejszenie liczebności kormoranów bytujących w tym rejonie korzystnie wpłynie na gospodarkę rybacką.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że w obecnie nowelizowanych przepisach prawnych w zakresie ochrony gatunkowej zwierząt przewiduje się złagodzenie reżimu ochronnego takich gatunków jak wydra i czapla siwa. W myśl dotychczasowych przepisów wydra podlega ochronie ścisłej, z wyjątkiem stawów rybnych uznanych za obręby hodowlane, gdzie podlega ochronie częściowej. W myśl projektu nowego rozporządzenia wydra, bez względu na miejsce występowania, będzie gatunkiem podlegającym ochronie częściowej. Z kolei czapla siwa do 30 kwietnia br. była chroniona na mocy ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo Łowieckie. Zgodnie z obecnie przygotowywanym rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie określenia gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, czapla siwa, występująca na terenie stawów rybnych uznanych za obręby hodowlane, nie będzie gatunkiem chronionym. Kormoran pozostaje gatunkiem podlegającym ochronie częściowej z wyjątkiem stawów rybnych uznanych za obręby hodowlane. Z punktu widzenia osób bądź instytucji prowadzących gospodarkę rybacką istotne jest również uproszczenie procedury uzyskiwania zezwolenia na ograniczenie liczebności tych gatunków. Na odstępstwa od zakazów odnoszących się do gatunków objętych ochroną częściową zezwolenia będzie wydawał wojewoda, a nie jak dotychczas Minister Środowiska. Usprawnienie tej procedury pozwoli ograniczyć konflikty z rybakami.
Otwarta pozostaje sprawa ewentualnych odszkodowań za szkody powodowane przez żurawie. W tym zakresie zbieramy informacje w celu poszerzenia listy gatunków zwierząt powodujących szkody gospodarcze, za które odpowiada Skarb Państwa.
Rozmiar szkód powodowanych przez kruki wymaga przeprowadzenia stosownych badań.
W zakresie zmniejszania liczebności populacji listów, jenotów i norek amerykańskich prawo ochrony przyrody nie wprowadza ograniczeń, a wręcz wskazuje na potrzebę eliminacji gatunków obcych zagrażających gatunkom rodzimym.
Z poważaniem
Jerzy Swatoń