Oświadczenie złożone
przez senatora Włodzimierza Łęckiego
Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Leszka Sikorskiego
W ostatnim czasie do mojego biura senatorskiego wpłynęło wiele pism zawierających postulaty dotyczące podziału środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Do ważniejszych spośród bardzo istotnych spraw poruszanych w tych pismach należą zasady podziału środków dla oddziałów szpitalnych I i II typu. Dotyczy to między innymi oddziałów neurologicznych.
W katalogu świadczeń szpitalnych NFZ przyjęto zasadę kwalifikacji do leczenia niektórych schorzeń tylko w oddziałach II typu. Kryterium zakwalifikowania oddziału szpitalnego do II typu jest między innymi posiadanie aparatu MR, czyli rezonansu magnetycznego. Tymczasem w szpitalach w Poznaniu kilka oddziałów neurologicznych nie posiada tego typu aparatu, natomiast ma podpisane umowy z pracowniami MR w sąsiednich szpitalach, gwarantujące pełny i terminowy dostęp do aparatury oraz przeprowadzanie niezbędnych badań.
W katalogu świadczeń szpitalnych NFZ, zakładających leczenie tylko w II typie oddziałów, znajdują się następujące schorzenia: Nr 921, KOD 5.06.00.0000921 - bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; Nr 1163, KOD 5.06.00.0001163 - choroby demielinizacyjne (kolejny rzut) - diagnostyka i leczenie; Nr 1168, KOD 5.06.00.0001168 - choroby demielinizacyjne - pobyt pierwszorazowy z pełną diagnostyką i leczeniem; Nr 1165, KOD 5.06.00.000163 - zespół bólowy, zawroty głowy - diagnostyka, leczenie zachowawcze; Nr 1169, KOD 5.06.000169, TIA - diagnostyka rozszerzona, leczenie.
Zakwalifikowanie tych schorzeń tylko do oddziałów II typu spowoduje, że oddziały I typu praktycznie nie będą mogły przyjmować większości chorych, których od lat diagnozują i leczą.
Schorzenia te, z punktu widzenia wiedzy lekarskiej, nie wymagają wykonywania badań MR w trybie natychmiastowym, a stan chorych nie jest przeciwwskazaniem do przewożenia ich na badania do sąsiednich szpitali posiadających pracownie MR. Wszystkie pozostałe badania niezbędne w tych chorobach mogą być przeprowadzone na miejscu - w szpitalu o referencjach oddziału neurologicznego I typu.
Utrzymanie zaproponowanych przez NFZ zasad kwalifikacji chorób neurologicznych sprawi, że znacznie wydłuży się okres oczekiwania chorych na przyjęcie na oddziały neurologiczne II typu, podczas gdy miejsca szpitalne w oddziałach I typu nie będą wykorzystane.
Włodzimierz Łęcki