Oświadczenie


Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw Medycznych przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Ireny Kurzępy, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54):

Warszawa, dnia 21 stycznia 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
ul. Wiejska 6
00-902 Warszawa

Szanowny Panie Marszałku

W nawiązaniu do pisma Pana Marszałka nr BPS/DSK-043-26/04 w sprawie oświadczenia złożonego przez senator Irenę Kurzępę 9 stycznia 2004 roku podczas 53. posiedzenia Senatu RP uprzejmie wyjaśniam, że ograniczone środki finansowe pozostające w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia, pozyskiwane ze składek, nie pozwalają na zawieranie umów ze świadczeniodawcami w oczekiwanej przez nich wysokości.

Z tego właśnie powodu Zarząd NFZ podjął uchwałę ustalającą ceny maksymalne poszczególnych rodzajów świadczeń w procesie kontraktacji na rok 2004.

Natomiast w celu zapewnienia równego dostępu do świadczeń na terenie całego kraju zostały ustalone jednolite zasady kupowania świadczeń zdrowotnych i jednolite warunki ich finansowania.

Jednocześnie Dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich Funduszu, znając najlepiej sytuację na terenie danego województwa, otrzymali swobodę w ustalaniu cen na poszczególne świadczenia, jednakże do poziomu ceny maksymalnej.

Narodowy Fundusz Zdrowia przywiązuje ogromną wagę do przestrzegania wszystkich zapisów ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ, ze szczególnym naciskiem na równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców. Niemniej należy pamiętać o pozostałych uwarunkowaniach działalności Funduszu.

NFZ sporządza na każdy rok plan finansowy zrównoważony w zakresie przychodów i kosztów (art. 136 ust. 1 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ). Przy zawieraniu zaś umów ze świadczeniodawcami Fundusz ma obowiązek przestrzegania zasady zrównoważenia wydatków z przychodami oraz zasady, że suma kwot zobowiązań Funduszu wobec świadczeniodawców musi się mieścić w planie finansowym Funduszu.

Należy także mieć na uwadze zasady gospodarki finansami publicznymi, które to zasady obowiązują również w Narodowym Funduszu Zdrowia. W razie przekroczenia planu finansowego Fundusz może ponieść odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ wyraźnie stwierdza, że świadczenia zdrowotne finansowane są przez Fundusz "w ramach posiadanych środków finansowych" (art. 37 ust. 2 oraz art. 49 ustawy).

Z poważaniem

ZASTĘPCA PREZESA

ds. Medycznych

Narodowego Funduszu Zdrowia

Andrzej Majewski


Oświadczenie