Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Anny Kurskiej, złożone na 77. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 81):

Warszawa, 2005-03-08

Pan

Longin Pastusiak

Marszałek Senatu

Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Panią Senator Annę Kurską, przesłane pismem Pana Marszałka z dnia 23 lutego br., znak: BPS/DSK-043-79/05, w sprawie gabinetu stomatologicznego funkcjonującego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku Nowym Porcie, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2004 roku w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz. U. Nr 282, poz. 2814) oraz postanowieniami Rządowego Programu "Profilaktyczna Opieka Zdrowotna nad Dziećmi i Młodzieżą w Środowisku Nauczania i Wychowania" (opracowanego i wdrażanego zgodnie z Protokołem ustaleń Nr 46/2004 posiedzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 roku), głównymi elementami systemu profilaktycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą szkolną są:

1) profilaktyczna opieka pielęgniarska - sprawowana przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną, których miejscem pracy jest gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej zlokalizowany w szkole;

2) profilaktyczna opieka lekarska, sprawowana przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń zdrowotnych;

3) profilaktyczna opieka stomatologiczna, sprawowana przez lekarzy stomatologów, z którymi Fundusz zawarł umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych, przysługująca dzieciom i młodzieży na zasadach określonych w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w miejscu określonym w umowie.

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadzając konkurs ofert i zawierając umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135). Zgodnie z art. 134 ust. 1 ustawy Fundusz jest zobowiązany zapewnić równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i prowadzić postępowanie w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji.

Należy podkreślić, że samo usytuowanie lekarskiego gabinetu stomatologicznego na terenie szkoły nie gwarantuje danemu świadczeniodawcy zawarcia umowy z Funduszem. Zgodnie bowiem z art. 148 ustawy, porównanie ofert w toku postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obejmuje w szczególności:

- ciągłość, kompleksowość, dostępność, jakość udzielanych świadczeń, kwalifikacje personelu, wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, na podstawie wewnętrznej oraz zewnętrznej oceny, która może być potwierdzona certyfikatem jakości lub akredytacją;

- cenę i liczbę oferowanych świadczeń opieki zdrowotnej oraz kalkulację kosztów.

Szczegółowe kryteria oceny ofert zostały określone przez Prezesa Funduszu w zarządzeniu nr 26/2004 z dnia 13 października 2004 roku w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Z informacji uzyskanych z Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, iż konkurs na świadczenia w rodzaju: leczenie stomatologiczne na rok 2005 został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zapewnił Pomorski OW NFZ świadczenia stomatologiczne dla mieszkańców Gdańska zostały zabezpieczone, zarówno przez specjalistyczne kontrakty stomatologiczne, jak i kontrakty ogólnostomatologiczne (w tym na rzecz dzieci do ukończenia 18 roku życia łącznie ze świadczeniami z zakresu profilaktyki), a w toku postępowania konkursowego wybrano oferty, które zapewniały lepszą ciągłość udzielania świadczeń, lepszą kompleksowość oraz lepszy bilans ceny w odniesieniu do przedmiotu zamówienia.

Z poważaniem

Z upoważnienia

Ministra Zdrowia

Podsekretarz Stanu

Paweł Sztwiertnia


Oświadczenie