Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kulaka, złożonym na 84. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 90):

Warszawa, 2005-07-28

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 5 lipca 2005 r. (znak: BPS/DSK-043-319/05), przekazujące oświadczenie Senatora Pana Zbigniew Kulaka, w sprawie lekarzy uprawnionych do przeprowadzenia badań osób ubiegających się o pozwolenie na broń, uprzejmie przedkładam poniższe wyjaśnienia.

Posiadanie przez lekarza wiedzy "ogólnolekarskiej" nie było jedynym argumentem, jaki prawodawca brał pod uwagę tworząc w § 4 ust. 1 pkt 2a rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 września 2000 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń (Dz.U. Nr 79, poz. 898, z późn. zm.) listę specjalizacji niezbędnych do ubiegania się o uprawnienie do wydawania orzeczeń lekarskich stwierdzających istnienie lub brak przeciwwskazań do dysponowania bronią.

Pragnę zauważyć, że w przeciwieństwie do wymienionych w oświadczeniu, lekarzy o specjalizacjach anestezjologii i neurologii, znaczna część lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinach medycyny określonych w powyższej regulacji posiada uprawnienia do przeprowadzania badań profilaktycznych oraz orzekania o zdolności do wykonywania różnych zawodów, rodzajów prac i szeregu czynności, co ma niebagatelne znaczenie przy wydawaniu orzeczeń o braku lub istnieniu przeciwwskazań do dysponowania bronią.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż doświadczenie w przeprowadzaniu wyżej wymienionych badań było najbardziej istotnym elementem, jaki ustawodawca brał pod uwagę określając poszczególne specjalizacje lekarskie.

Jednocześnie informuję, że nie jest możliwa rezygnacja z określenia zamkniętego zbioru specjalizacji z uwagi na treść upoważnienia ustawowego dla Ministra Zdrowia zawartego w art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525, z późn, zm.). Powyższa delegacja zawiera dyspozycję, zgodnie z którą minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz ministrem właściwym do spraw finansów publicznych jest zobowiązany do określenia, w drodze rozporządzenia, lekarzy upoważnionych do przeprowadzania badań oraz wydawania wyżej wymienionych orzeczeń.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Zbigniew Podraza


Oświadczenie