Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kulaka, złożonym na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 32), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Warszawa, 2003.02.14
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku
W nawiązaniu do otrzymanego oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Kulaka w sprawie trudnej sytuacji na rynku mięsa wieprzowego uprzejmie informuję, że w celu złagodzenia sytuacji na tym rynku wprowadzone zostały następujące działania:
dopłaty do eksportu mięsa wieprzowego do maksymalnej ilości, określonej w liście koncesyjnej do WTO, tj. do 40,9 tys. ton - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie (Dz.U. Nr 17, poz. 161). Stawka dopłaty do wywozu określona została na poziomie 2,30 zł do 1 kg półtusz wieprzowych świeżych lub chłodzonych,
zakupy interwencyjne półtusz wieprzowych w ilości do 50 tys. ton prowadzone przez Agencję Rynku Rolnego - uchwała Rady Ministrów z dnia 11 lutego br. Zadanie to będzie włączone do "Rocznego programu działań interwencyjnych ARR na 2003 rok". Ceny skupu żywca wyniosą: ok. 3,30 zł/kg dla klasy E, ok. 3,20 zł/kg dla klasy U i ok. 3,10 zł/kg dla klasy R,
kontynuowanie uruchomionych z początkiem br. zakupów półtusz wieprzowych na rotację rezerw państwowych.
Ponadto, przewiduje się uruchomienie dopłat do okresowego przechowywania półtusz wieprzowych w ilości do 10 tys. ton.
Łączny zakres interwencji na rynku wieprzowiny wyniesie ok. 150 tys. ton, tj. na poziomie wyższym niż w ubiegłym roku, kiedy to zdjęto z rynku 133 tys. ton wieprzowiny.
Podkreślić należy, że działania na rynku wieprzowiny muszą być bardzo wyważone, gdyż cała nadwyżka nagromadzonego mięsa, w tym także część z bardzo głębokiej interwencji ubiegłorocznej, powinna być zagospodarowana jeszcze przed wejściem Polski do struktur UE. W krajach UE bowiem nie jest prowadzona interwencja w postaci wykupu interwencyjnego wieprzowiny.
Z poważaniem
MINISTER
z up. Kazimierz Gutowski
Podsekretarz Stanu