Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kulaka, złożonym na 30. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 28), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 2002-12-31

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na przekazane, przy piśmie z dnia 19 grudnia br. znak:LP/043/415/02/V, oświadczenie złożone przez Pana Senatora Zbigniewa Kulaka dotyczące sytuacji osób rejestrujących się w urzędach pracy po utracie prawa do renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy, uprzejmie informuję:

Ustawa z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56, z późn. zm.) zawiera dwa pojęcia: osoby bezrobotnej i osoby poszukującej pracy. Poszukującym pracy jest każdy kto jest zainteresowany uzyskaniem ofert pracy. A zatem mogą to być także osoby pracujące, pobierające rentę, emeryci itp. Natomiast aby otrzymać status osoby bezrobotnej należy spełnić warunki określone w art. 2 ust. 1 pkt 2 wspomnianej wyżej ustawy. Zgodnie z nimi osobą bezrobotną może być wyłącznie osoba nie zatrudniona i nie wykonująca innej pracy zarobkowej. Nie może być uznana za bezrobotną osoba uprawniona do pobierania renty lub emerytury, niepełnoletnia (z wyjątkiem młodocianych absolwentów) czy posiadająca nieruchomość rolną o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe oraz uzyskująca dochody przekraczające połowę najniższego wynagrodzenia.

Osoba otrzymująca świadczenia rentowe może w każdej chwili zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy. Aby jednak uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych osoba tracąca prawo do renty musi spełnić warunki do uzyskania statusu bezrobotnego oraz określone w art. 23 ww. ustawy warunki konieczne dla uzyskania prawa do zasiłku. Zgodnie z nim zasiłek przysługuje osobie bezrobotnej za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągnął wynagrodzenie w kwocie co najmniej najniższego wynagrodzenia. Dotyczy to także stosunków pokrewnych stosunkowi pracy wymienionych w podanym wyżej artykule oraz okresu pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wprowadzenie możliwości rejestracji się osób pobierających rentę jako bezrobotne przed utratą prawa do renty, albo w przypadku uznania przez lekarza orzecznika danej osoby za zdolną do pracy uzyskać natychmiast prawo do zasiłku stawiało by je w sytuacji uprzywilejowanej i mogło być podstawą do zarzutu o nierównym traktowaniu obywateli. Osoby tracące pracę mogą się rejestrować w urzędzie pracy dopiero po upływie okresu wypowiedzenia. Natomiast zasady wypłacania zasiłku reguluje art. 24 ust. 7 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Zgodnie z nim zasiłek wypłaca się w okresach miesięcznych z dołu. Jest to zgodne z powszechnie przyjętą zasadą w naszym kraju. Warto podkreślić, iż gdyby osoba tracąca prawo do renty uzyskała zatrudnienie to także wynagrodzenie otrzymałaby dopiero po przepracowaniu miesiąca. Trudno wobec powyższego zgodzić się ze stwierdzeniem o niehumanitarnym traktowaniu osób bezrobotnych, które utraciły prawo do świadczeń rentowych.

MINISTER

z up.

Krzysztof Pater

PODSEKRETARZ STANU


Oświadczenie