Oświadczenie


Minister Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kulaka, złożone na 9. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 12 marca 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Sen
atu RP
Warszawa

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 15 lutego 2002 roku w sprawie oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Kulaka, wyjaśniam, co następuje:

Od pewnego czasu trwa dyskusja nad przyszłym kształtem Radia Polonia i najbardziej efektywnymi metodami jego komunikowania się z odbiorcami.

Przedmiotem dyskusji jest modernizacja sposobów przesyłania programów - już dziś obecnych nie tylko na falach krótkich, ale także m.in. retransmitowanych na falach długich, w internecie, w przekazie satelitarnym i retransmisjach w lokalnych programach radiowych w poszczególnych krajach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jako koordynator promocji Polski za granicą i dystrybutor środków budżetowych na tę działalność nadal jest przekonane o potrzebie przesyłania słuchaczom w innych krajach informacji z Polski i o Polsce. Jest oczywiste, że muszą być one formułowane w zrozumiałych dla odbiorcy językach. Jednym z nich jest uniwersalny, wywodzący się z Polski język esperanto i - mogę zapewnić Pana Senatora, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zamierza ograniczać liczby, czy czasu audycji w tym języku w programie radia Polonia.

Z wyrazami szacunku

Włodzimierz Cimoszewicz


Oświadczenie