Oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki i Pracy przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, dnia 18.11.2004 r.

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Odpowiadając na przekazane przy piśmie z dnia 22 października 2004 r. oświadczenie Pana Senatora Zbigniewa Kruszewskiego złożone podczas 69 posiedzenia Senatu RP w dniu 14 października 2004 r. dotyczące działania Zakładu Energetycznego Płock S.A. w zakresie przyłączania do sieci nowych odbiorców, uprzejmie przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. Nr 153 z 2003 r., poz. 1504 z późn. zm.) przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła są obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie, umowy sprzedaży paliw albo energii lub umowy przesyłowej z odbiorcami albo podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego traktowania, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru. Jeżeli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy, jest obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomi o odmowie zainteresowany podmiot, podając przyczynę odmowy.

Równocześnie zgodnie z zapisami art. 7 ust. 4 powyższej ustawy przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej, paliw gazowych lub ciepła są obowiązane zapewniać realizację i finansowanie budowy i rozbudowy sieci, w tym na potrzeby przyłączeń podmiotów ubiegających się o przyłączenie, na warunkach określonych w odpowiednich przepisach wykonawczych do ustawy - Prawo energetyczne. Za przyłączenie do sieci, przewidzianej w założeniach do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, sporządzanych przez władze gminy, pobiera się opłatę określoną na podstawie ustalonych w taryfie stawek opłat za przyłączenie do sieci. Stawki opłat za przyłączenie do sieci kalkuluje się na podstawie jednej czwartej średniorocznych nakładów inwestycyjnych na budowę odcinków sieci służących do przyłączenia podmiotów ubiegających się o przyłączenie (art. 7 ust. 5).

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zakład energetyczny wykonuje przyłączenie niezgodnie z ww. przepisami, to stosownie do zapisów art. 8 ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne, przyłączany podmiot może złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego odmowy przyłączenia do sieci.

Pragnę również poinformować, że stosownie do właściwości wynikających z kompetencji organów administracji rządowej, oświadczenie złożone przez senatora Zbigniewa Kruszewskiego przekazałem do Ministra Skarbu Państwa, który sprawuje nadzór właścicielski nad przedsiębiorstwami energetycznymi w zakresie wykonywania praw z akcji tych Spółek Skarbu Państwa, w tym nad Zakładem Energetycznym Płock S.A., z uprzejmą prośbą o udzielenie Panu Senatorowi wyjaśnień w przedmiotowej sprawie. Oświadczenie przekazane zostało także Prezesowi URE, który stosownie do obowiązujących przepisów ustawy - Prawo energetyczne reguluje działalność przedsiębiorstw energetycznych, zgodnie z ustawą i założeniami polityki energetycznej państwa, a także współdziała z właściwymi organami w przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym przedsiębiorstw energetycznych.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia zostaną przyjęte jako odpowiedź wyczerpująca kwestie poruszane w oświadczeniu Pana Senatora.

Z poważaniem

Jerzy Hausner


Oświadczenie