Oświadczenie


Zastępca Prokuratora Generalnego przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, 18.X.2004 r.

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie senatora Zbigniewa Kruszewskiego z dnia 30 września 2004 roku, przesłane Ministrowi Sprawiedliwości przy piśmie z 7 października 2004 roku dotyczące śledztwa Prokuratora Okręgowego w Warszawie o sygnaturze V Ds. 290/02 w sprawie uprowadzenia Krzysztofa O. z jego domu w nocy z 26 na 27 października 2001 roku w Drobinie powiat płocki, woj. mazowieckiego, tj. o czyn z art. 252 § 1 kk, uprzejmie informuję, co następuje:

Śledztwo w tej sprawie wszczął w dniu 29 października 2001 roku Prokurator Rejonowy w Sierpcu, które w dniu 22 listopada 2002 roku zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Nadzór nad przedmiotową sprawą sprawuje Prokuratura Apelacyjna w Warszawie oraz Biuro do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Z uwagi na powtarzające się wnioski i skargi kierowane do Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie akta śledztwa zostały poddane szczegółowej analizie w Biurze do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. W wyniku tej kontroli, z uwagi na stwierdzone liczne nieprawidłowości w sposobie przeprowadzenia niektórych czynności - w szczególności w początkowej fazie postępowania - podjęto decyzję o przekazaniu sprawy do dalszego prowadzenia przez Wydział VI do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Obecnie sprawa nadzorowana jest przez ten wydział i prowadzona za numerem VI Ds. 169/04

W sprawie analizowane są i weryfikowane wszelkie możliwe wersje śledcze, w tym również sugerowane przez rodzinę porwanego.

Trzeba jednak podkreślić, iż w sprawach dotyczących uprowadzeń, w których głównym celem jest ustalenie miejsca pobytu osoby pokrzywdzonej i zapewnienie jej bezpieczeństwa, zasadniczą rolę odgrywają czynności operacyjne, które wykonuje Policja, jako organ dysponujący odpowiednimi środkami o charakterze organizacyjnym, technicznym i logistycznym.

Z uwagi na fakt, iż dotychczas podejmowane w niniejszej sprawie tego rodzaju czynności nie przyniosły pożądanego rezultatu, obecnie powołana została do prowadzenia tej sprawy specjalna grupa operacyjno-śledcza w Zarządzie I Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji w Warszawie. W ramach realizowanych czynności, między innymi, nawiązano kontakt z rodziną uprowadzonego.

Dopiero skuteczna policyjna praca operacyjna pozwoli prokuraturze na podjęcie stosownych decyzji procesowych zmierzających do zakończenia śledztwa.

Końcowo pragnę podkreślić, iż w sprawie oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Zbigniewa Kruszewskiego na 67 posiedzeniu Senatu RP, w dniu 20 lipca 2004 roku, w przedmiocie przekazania przedmiotowego śledztwa do dalszego prowadzenia Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie skierowana została do Marszałka Senatu precyzyjna odpowiedź Prokuratora Krajowego Karola Napierskiego, w której wykazano brak podstaw faktycznych i prawnych do podjęcia takiej decyzji.

Stanowisko Prokuratury w tym zakresie nie uległo zmianie.

Z wyrazami szacunku

ZASTĘPCA

PROKURATORA GENERALNEGO

Kazimierz Olejnik


Oświadczenie