Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatorów Janusza Bielawskiego i Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 66. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 66), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 05 SIE.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na oświadczenie senatorów Janusza Bielawskiego oraz Zbigniewa Kruszewskiego, złożone na 66 posiedzeniu Senatu w dniu 8 lipca 2004 r., w sprawie egzaminu państwowego kończącego staż podyplomowy, przesłane przy piśmie BPS/DSK-043-327-04, pragnę ustosunkować się do podniesionych kwestii.

Egzamin państwowy kończący staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów został wprowadzony ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r. (Dz.U. Nr 28, poz. 152 z późn. zm.) Minister Zdrowia dnia 24 marca 2004 r. wydał rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. Nr 57 poz. 553 z dnia 8 kwietnia 2004 r.), określające sposób odbywania stażu oraz przeprowadzenia egzaminu.

W/w rozporządzenie regulujące zagadnienia związane z przeprowadzeniem egzaminu, zostało uzgodnione w trakcie spotkań pomiędzy październikiem 2003 r. a lutym 2004 r. z Samorządem Lekarskim przy udziale przedstawicieli Kół Młodych Lekarzy. W trakcie prac nad tym rozporządzeniem zgłaszano uwagi, że lekarze muszą mieć czas na przygotowanie się do egzaminu i nie może on odbyć się w trakcie odbywania stażu. Ministerstwo Zdrowia wzięło pod uwagę te opinie.

Podkreślenia wymaga fakt, że w trakcie spotkania, dotyczącego organizacji lekarskiego egzaminu państwowego (LEP), które odbyło się w Ministerstwie Zdrowia w dniu 8 czerwca br. przy udziale poseł Barbary Błońskiej-Fajfrowskiej - przewodniczącej komisji Zdrowia Sejmu RP, doktora Konstantego Radziwiłła - prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Stanisława Orkisza - dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych, przedstawicieli uczelni medycznych, wojewódzkich centrów zdrowia publicznego oraz przedstawicieli Kół Młodych Lekarzy, lekarzy stażystów oraz Parlamentu Studentów Akademii Medycznych - w trakcie dyskusji podniesiono temat terminu przeprowadzenia egzaminu. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej postulował, by egzamin odbył się w jak najkrótszym czasie od ukończenia stażu. Przedstawiciele Klubu Młodych Lekarzy oraz Ogólnopolskiej Akcji Lekarzy Stażystów stwierdzili, że takie przesunięcie terminu utrudniłoby lekarzom właściwe przygotowanie się do niego, jest więc niewskazane, zwłaszcza w roku 2004.

Rozważając przedstawione argumenty, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przygotowaniu nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia przybliżając termin egzaminu państwowego do terminu zakończenia stażu. Postanowiono, iż przeprowadzony zostanie w ciągu pierwszych 2 tygodni listopada.

W dniu 15 czerwca br. w trakcie posiedzenia Podkomisji ds. Kształcenia Lekarzy Komisji Zdrowia Sejmu RP, przy udziale Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej ustalono, iż nie ma przeszkód, aby lekarz po ukończeniu stażu, a przed otrzymaniem prawa wykonywania zawodu mógł podjąć pracę w oparciu o ograniczone prawo wykonywania zawodu. Oznacza to możliwość pracy pod nadzorem lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu i umożliwia podjęcie pracy przez lekarzy, którzy przez dłuższy czas nie przystąpią do lekarskiego egzaminu państwowego (LEP). Komunikat Prezesa NRL wyjaśniający tę kwestię ukazał się w Gazecie Lekarskiej nr 7/8 z 2004.

W wielu krajach Unii Europejskiej lekarze zdają egzaminy analogiczne do LEP. Nierzadko są to dwa egzaminy w trakcie studiów - jeden z części przedklinicznej i drugi z części klinicznej. W związku z tym, trudno mówić o dyskryminacji lekarzy polskich. Egzamin państwowy kończący staż podyplomowy ma na celu korzystne zwiększenie poziomu wyszkolenia lekarza.

Odnosząc się do weryfikacji wiedzy lekarzy przyjeżdżających do Polski z Unii Europejskiej, uprzejmie informuję, że minimalne standardy kształcenia lekarzy określa dyrektywa 93/16/EWG. Przepisy dyrektywy koordynują systemy szkolenia lekarzy w państwach członkowskich Unii Europejskiej i zapewniają podobny poziom wiedzy lekarzy.

Dziękując za zainteresowanie problematyką kształcenia lekarzy pragnę upewnić Panów Senatorów, że Ministerstwo Zdrowia dokłada starań, aby umiejętności polskich lekarzy były wysokie.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Rafał Niżankowski


Oświadczenie