Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 43. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42), przekazał Minister Edukacji Narodowej i Sportu:
Warszawa, 23.07.2003 r.
Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Kruszewskiego przekazanego przy piśmie znak BPS/DSK-043-320/03 z dnia 17 lipca br. uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
Dotychczas Ministra Edukacji Narodowej i Sportu powziął wiadomość o podjęciu jednej uchwały dotyczącej zatrudniania się pracowników uczelni poza podstawowym miejscem pracy. Jest to uchwała nr 14/VI/2003 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 25 czerwca 2003 r. w sprawie zatrudniania pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W związku z wystąpieniami dotyczącymi prawomocności tej uchwały oraz wnioskiem o jej uchylenie jako niezgodnej z przepisami prawa, została dokonana jej dogłębna analiza, na podstawie której stwierdzono, iż uchwała nr 14/VI/2003 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego stanowi wypowiedź całej społeczności akademickiej tej uczelni, nie ma ona jednak mocy wiążącej wobec innych organów uczelni i jej pracowników - i jako taka nie jest niezgodna z prawem oraz, że nie ma do niej zastosowania art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższych (Dz. U. Nr 65, poz. 385 z późn. zm.). Z powyższego wynika także, że uchwała ta nie może być podstawą do dokonywania wobec nauczycieli akademickich jakichkolwiek czynności z zakresu prawa pracy, w szczególności ich zwalniania czy egzekwowania odpowiedzialności służbowej.
Uprzejmie wyjaśniam, że wzmiankowany art. 31 ust. 2 ustawy o szkolnictwie wyższym nie pozwala na podejmowanie decyzji generalnych dotyczących uchwał i decyzji organów wszystkich uczelni podejmowanych przez nie w określonej sprawie pozostającej w zakresie tych uprawnień. Każdy z aktów wewnętrznych uczelni, który budzi wątpliwości co do zgodności z przepisami prawa jest odrębnie analizowany pod tym kontem i dopiero po dokonaniu szczegółowej analizy prawnej podejmowana jest decyzja o jego uchyleniu lub odmowie uchylania. Zatem jakkolwiek podzielam opinię Senatora Kruszewskiego, iż nie jest dopuszczalne ograniczanie praw i wolności należnych każdemu obywatelowi na podstawie przepisów ustawy generalnej i każdy akt wewnętrzny uczelni ograniczający te swobody musi zostać uchylony, nie wydaje się jednak uzasadnione twierdzenie, że każda uchwała dotycząca kwestii zasad zatrudniania się pracowników uczelni u innych pracodawców nie jest zgodna z prawem i jako taka musi zostać uchylona, ograniczałoby to bowiem wynikające z art. 48 ust. 1 pkt 10 ustawy o szkolnictwie wyższym, prawo Senatu uczelni do wypowiadania się w sprawach dla uczelni istotnych.
Jednocześnie pragnę zapewnić Pana Marszałka, że każdy akt wewnętrzny uczelni, podlegający, w związku ze sprawowanym nadzorem, kontroli ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, jeśli będzie naruszał przepisy prawa - zostanie uchylony.
wz. Ministra
Podsekretarz Stanu
Tadeusz Szulc