Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożone na 39. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38):

Warszawa, 2003-05-27

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 14 maja 2003 r. BPS/DSK-043-213/03 dotyczące złożonego podczas 39 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 maja 2003 r. oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Kruszewskiego, uprzejmie informuję, iż zgodnie z powołanym w wyżej wspomnianym oświadczeniu artykułem 64 ust. 9 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym - do tworzenia, prowadzenia działalności i likwidacji jednostki organizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zakładania, prowadzenia działalności i likwidacji uczelni niepaństwowej.

Do utworzenia takiej jednostki na podstawie ww. ustawy o szkolnictwie wyższym stosuje się odpowiednio rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 21 listopada 2002 r. w sprawie warunków, jakim powinien odpowiadać wniosek o wydanie pozwolenia na utworzenie uczelni niepaństwowej (Dz. U. Nr 203, poz. 1715), natomiast w przypadku ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590 z późn. zm.) - rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 21 listopada 2002 r. w sprawie zakresu danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie pozwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej (Dz. U. Nr 203, poz. 1714).

Odnosząc się do pytania dotyczącego statutu utworzonej w Polsce jednostki organizacyjnej uczelni zagranicznej uprzejmie wyjaśniam, iż zastosowanie będą miały przepisy regulujące zasady funkcjonowania oraz organizację uczelni zagranicznej jako osoby prawnej. Skoro jednostka ta prowadzi działalność na terenie naszego kraju, przepisy wewnętrzne dotyczące jej funkcjonowania muszą być z jednej strony zgodne z przepisami regulującymi status wnioskującej szkoły wyższej, zaś z drugiej strony - nie mogą naruszać przepisów polskich.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, uczelnia może utworzyć poza swoją siedzibą bądź podstawową jednostkę organizacyjną, tj. jednostkę prowadzącą co najmniej jeden kierunek studiów - najczęściej jest to wydział, bądź filię, w skład której winny wchodzić co najmniej dwie podstawowe jednostki organizacyjne. Zasady te stosuje się również do uczelni zagranicznych, ubiegających się o utworzenie jednostki organizacyjnej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Kadra nauczycieli akademickich oraz plany i programy studiów, realizowane w takiej jednostce, powinny odpowiadać wymogom stawianym za granicą w tej uczelni. Jednostka taka może prowadzić studia na poziomie zgodnym z uprawnieniami posiadanymi przez uczelnię (np. wyższym zawodowym lub magisterskim) oraz określonym w decyzji ministra w sprawie wydania zgody na jej utworzenie na obszarze RP.

Odrębnym zagadnieniem jest prawo do nadawania stopni naukowych, np. doktora - tych kwestii ustawa o szkolnictwie wyższym nie reguluje i będzie tutaj mieć zastosowanie ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytułach w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595).

Jednostka organizacyjna uczelni zagranicznej może nadawać tytuły zawodowe zgodnie z uprawnieniami posiadanymi przez tę uczelnię i w zakresie, w jakim określać to będzie zgoda Ministra Edukacji Narodowej i Sportu na jej utworzenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadkach nieuregulowanych stosownymi umowami międzynarodowymi będą one wymagały nostryfikacji na zasadach ogólnych.

Jak wyjaśniałam wyżej, do tworzenia i prowadzenia działalności przez jednostkę organizacyjną uczelni zagranicznej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące uczelni niepaństwowych, tak więc odpowiednio będą stosowane również przepisy o nadzorze ministra i uprawnieniach Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Wnioskodawca, ubiegając się o wydanie zgody na utworzenie takiej jednostki, winien złożyć stosowne dokumenty wraz z ich przekładem na język polski.

Pragnę jednocześnie zaznaczyć, iż obok możliwości tworzenia jednostek organizacyjnych przez uczelnie zagraniczne, zagraniczna osoba fizyczna lub prawna może złożyć również wniosek o wydanie pozwolenia na utworzenie uczelni niepaństwowej. Wówczas szkoła wyższa będzie podlegać wszystkim wymogom przewidzianym w naszym ustawodawstwie (m.in. w zakresie planów i programów studiów, wymogów kadrowych czy nadawanych tytułów zawodowych), analogicznie jak uczelnia niepaństwowa utworzona przez polską osobę prawną czy fizyczną.

Z wyrazami szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie