Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 30. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 28), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa 2003.01.06

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z przekazaniem przy piśmie z dnia 19 grudnia br. (znak: LP/043/416/02/V) oświadczenia złożonego przez senatora Pana Zbigniewa Kruszewskiego na 30. posiedzeniu Senatu w dniu 13 grudnia 2002 r. w sprawie zatrudnienia w sferze budżetowej osób mających nabyte uprawnienia emerytalne pragnę wyjaśnić, co następuje:

Zjawisko zatrudnienia w sferze budżetowej osób mających nabyte uprawnienia emerytalne nie było dotychczas ujmowane w obowiązujących w Polsce statystykach zatrudnienia, stąd też brak szczegółowych danych na ten temat. Z danych szacunkowych wynika, że jest to zbiorowość niezbyt liczna, wynosząca ok. 20 tys. osób w skali kraju (ok. 1% zatrudnionych w sferze budżetowej). Przyjmując założenie, że na te zwolnione miejsca byłyby zatrudnione osoby bezrobotne należy mieć świadomość, iż nie poprawi to w odczuwalnym stopniu sytuacji na rynku pracy. Natężenie bezrobocia bowiem mierzone stopą bezrobocia uległoby zmniejszeniu tylko o 0,1 punktu procentowego (np. z 17,8% do 17,7% w końcu listopada 2002 r.). Należy również wziąć pod uwagę, że:

  1. osoby nadal zatrudnione, pomimo nabycia uprawnień emerytalnych, należą często do wysokiej klasy specjalistów niezbędnych dla prawidłowej i efektywnej realizacji zadań instytucji. Osoby te przygotowują często swoich następców i w tej roli są nie do zastąpienia,
  2. lub są to osoby wykonujące prace niechciane (ciężkie i nisko wynagradzane), do wykonywania których brakuje chętnych na otwartym rynku pracy.

Z przedstawionych wyżej względów uważam, iż zjawisko zatrudnienia w sferze budżetowej osób mających nabyte uprawnienia emerytalne nie wpływa w sposób istotny na sytuację na polskim rynku pracy.

Z wyrazami szacunku

Jerzy Hausner


Oświadczenie