Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożone na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 27):
Warszawa, dnia 3 stycznia 2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na Oświadczenie złożone przez senatora Zbigniewa Kruszewskiego na 29. posiedzeniu Senatu w dniu 29 listopada 2002 r. przesłane do Ministra Skarbu Państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniu 5 grudnia br. uprzejmie informuję, iż Minister Skarbu Państwa jest autorem projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, w którym maksymalna kwota wynagrodzenia miesięcznego może być podniesiona o 50%.
Niniejsze rozporządzenie zostaje wydane na podstawie art. 9 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. Nr 26, poz. 306 oraz z 2001 r. Nr 85, poz. 924 i Nr 154, poz. 1799). Powyższe upoważnienie ustawowe zobowiązuje Prezesa Rady Ministrów do ustalenia w drodze rozporządzenia, wykazu podmiotów, o których mowa w art. 1 przedmiotowej ustawy, o szczególnym znaczeniu dla państwa, w których maksymalna kwota wynagrodzenia miesięcznego może
być podniesiona o 50%. Przepis art. 9 zawiera także wskazówki, jakie powinien uwzględnić Prezes Rady Ministrów przy ustalaniu wykazu podmiotów. Są to w szczególności: rodzaj świadczonych usług lub przedmiot produkcji; zasięg działania podmiotu; obroty podmiotu; liczba pracowników zatrudnionych w podmiocie.Mając na uwadze powyższe wskazówki ustawowe, przyjęto propozycję szczegółowych kryteriów merytorycznych i ilościowych, jakie powinny spełniać podmioty wymienione w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, w których maksymalna kwota wynagrodzenia miesięcznego może być podniesiona o 50%. Powyższe kryteria będą stanowiły podstawę do umieszczenia podmiotów na liście stanowiącej załączni
k do Rozporządzenia, ale umieszczenie podmiotu w wykazie, nie będzie oznaczało automatycznego podniesienia wysokości wynagrodzenia osób kierujących danym podmiotem, gdyż organy ustalające wynagrodzenie muszą uwzględnić spełnienie przez podmiot dodatkowych kryteriów z roku poprzedniego.Podwyższenie wynagrodzenia jest możliwe jeżeli podmioty te spełniają następujące kryterium:
Dodatkowo przyjęto, iż przyznanie podwyższenia wynagrodzenia jest możliwe jeżeli podmioty uzyskały zysk netto za rok poprzedzający przyznanie podwyższenia wynagrodzenia oraz osiągnęły:
Powyższe kryteria muszą być corocznie uwzględniane przez uprawnione organy przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia osobom kierującym danym podmiotem, ponieważ wielkości dotyczące np. zysku i obrotów danego podmiotu corocznie ulegają zmianie. Przesłanką ustalenia podwyższenia wynagrodzenia jest spełnienie przez podmiot jednego z kryteriów merytorycznych i jednego z kryteriów ilościowych.
Wprowadzenie do obrotu prawnego regulacji zawartych w przedmiotowym rozporządzeniu, pozytywnie wpłynie na konkurencyjność wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki, gdyż podwyższenie limitów wynagrodzeń dla osób kierujących podmiotami prawnymi, w których są zaangażowane środki publiczne, umożliwi zatrudnienie profesjonalnej kadry menedżerskiej, co w konsekwencji wpłynie pozytywnie na sposób zarządzania tymi podmiotami.
Argumentacja Pana Senatora, że osoby kierujące podmiotami, o których mowa w przedmiotowym Rozporządzeniu, "nie ryzykują własnych majątkiem..." wydaje się bezzasadna wobec faktu zapisu art. 293 i art. 483 Kodeksu Spółek Handlowych, które mówią, iż członkowie zarządu odpowiadają wobec Spółki za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki.
Termin wejścia w życie rozporządzenia wynika z art. 29a ust. 3 ustawy o wynagradzaniu osób (...), który stanowi, że w roku 2002 indywidualne wynagrodzenie miesięczne, przysługuje w wysokości ustalonej w 2001 r. Niemniej ocena podmiotów gospodarczych będzie dokonywana podczas walnych zgromadzeń przyjmujących sprawozdanie finansowe.
Z wyrazami szacunku
Wiesław Kaczmarek