Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 25. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 24):

Warszawa, 2002-10-18

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

odpowiadając na oświadczenie złożone na 25. Posiedzeniu Senatu przez Pana Senatora Zbigniewa Kruszewskiego w sprawie prowadzenia studiów podyplomowych przedstawiam następujące wyjaśnienia.

Ustawa z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz.U. Nr 96, poz. 590 z późn. zm.) w art. 3 ust. 1 określa zakres podstawowych zadań spoczywających na uczelniach zawodowych. Oprócz kształcenia studentów na kierunkach lub kierunkach i specjalnościach zawodowych, drugim podstawowym zadaniem uczelni zawodowej jest "kształcenie w celu uzupełnienia specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych". W związku z powyższym każda uczelnia zawodowa, o ile taki zapis umieszczony jest w jej statucie, może prowadzić kształcenie na studiach podyplomowych.

Przepisy ww. ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych nie regulują wprost sprawy rodzaju studiów podyplomowych, jakie uczelnia może prowadzić. W związku z powyższym nie możemy określić, że państwowa uczelnia zawodowa jest uprawniona do prowadzenia studiów podyplomowych wyłącznie w zakresie specjalności, na które otrzymała uprawnienia do kształcenia studentów. Bardzo ważnym powodem, dla którego MENiS nie może narzucić uczelniom wspomnianego powyżej rygoru, jest fakt, że studia podyplomowe nie są formą studiów wyższych, i ich szczegółowa organizacja nie jest objęta przepisami ustaw o szkolnictwie wyższym.

Sprawy kształcenia i dokształcania nauczycieli reguluje szereg aktów prawnych dotyczących oświaty. Jednym z nich jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. Nr 155, poz. 1288), które określa formy kształcenia w jakich możliwe jest uzyskanie kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela. Zgodnie z ww. rozporządzeniem studia podyplomowe - w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć - są jedną z form, których ukończenie uprawnia do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć. Rozporządzenie nie określa zasad organizacji wyszczególnionych form kształcenia.

Jednocześnie pragnę poinformować, że w przygotowywanym obecnie projekcie rozporządzenia MENiS w sprawie standardów kształcenia nauczycieli zawarte zostały zapisy określające wymagania dla studiów podyplomowych, które zostały dostosowane do przepisów art. 4a ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385 z późn. zm.). Dotyczą one między innymi: sylwetki absolwenta, przedmiotów kształcenia nauczycielskiego, wymiaru praktyk oraz treści programowych i wymaganych umiejętności.

Z wyrazami szacunku

w/z MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Tadeusz Sławecki


Oświadczenie