Oświadczenie


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Janusza Koniecznego, złożone na 59. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60):

Warszawa, 2004.04.21

Pan
Longin Pastusiak
Marszałe
k Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo znak BPS/DSK-043-175-04 z dnia 6 kwietnia 2004 r., przekazujące tekst oświadczenia złożonego przez senatora Janusza Koniecznego na 59 posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 kwietnia 2004 r., przedstawiam poniżej stanowisko w sprawie obniżania wymiaru ochronnego przez organizatorów zawodów wędkarskich:

Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz.U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750 z późn. zm.) reguluje zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb, w tym również amatorskiego, w powierzchniowych wodach śródlądowych.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Prawo wodne (Dz.U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229 ze zm.) każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych, jeżeli przepisy nie stanowią inaczej.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. wymienionej ustawy o rybactwie śródlądowym, za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ich wędką lub kuszą.

Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 2 tej ustawy zabroniony jest połów ryb o wymiarach ochronnych. Jednocześnie stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy, jeżeli ryby złowione poniżej wymiaru ochronnego są żywe, to należy je niezwłocznie wypuścić do tego samego łowiska, z zachowaniem niezbędnej staranności. Treść ww. przepisów nie upoważnia do stwierdzenia, że dopuszczalnym jest połów ryb o długości poniżej wymiaru ochronnego.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że przepis art. 21 ustawy o rybactwie śródlądowym upoważnia wyłącznie ministra właściwego do spraw rolnictwa, działającego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, do określenia powszechnie obowiązujących wymiarów ochronnych ryb a także szczegółowych warunków uprawiania amatorskiego połowu ryb. Wewnętrzne regulaminy organizacji społecznych krzewiących kulturę sportu i rekreacji poprzez uprawianie amatorskiego połowu ryb, nie mogą być sprzeczne z przepisami ustawy. Na połów ryb poniżej wymiaru ochronnego, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy, może zezwolić wojewoda, który wydaje zezwolenie w szczególnie uzasadnionych przypadkach i na podstawie przepisów o postępowaniu administracyjnym.

W innych przypadkach dokonywanie połowu ryb poniżej wymiaru ochronnego, w myśl art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest naruszeniem podlegającym karze grzywny.

Uprzejmie informuję, że w sprawie zawisłej przed Sądem Rejonowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok za popełnienie wykroczenia, polegającego na połowie ryb o wymiarach mniejszych od obowiązującego wymiaru ochronnego, w czasie zawodów wędkarskich. Sąd stwierdził, że organizatorzy zawodów wędkarskich, którzy ustalili i podali zawodnikom, jako regułę konkursu, zasadę sprzeczną z regulacją ustawy, dopuścili się wykroczenia z art. 27 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o rybactwie śródlądowym.

Z poważaniem

MINISTER

Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wojciech Olejniczak


Oświadczenie