Oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Apolonii Klepacz i Stanisława Niciei, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, dnia 17.11.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do pisma z dnia 22 października 2004 r., o sygn. BPS/DSK-043-422-04, przekazującego oświadczenie złożone przez Senatorów RP Panią Apolonię Klepacz i Pana Stanisława Nicieję podczas 69. posiedzenia Senatu RP w dniu 14 października 2004 r. w sprawie wsparcia przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji inicjatywy dotyczącej zmiany kategorii przejścia granicznego Kałków - Vidnava, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Utworzenie ogólnodostępnego przejścia granicznego dla ruchu osobowego bez autobusów, zostało zaproponowane podczas posiedzenia Grupy Roboczej ds. Transportu i Przekraczania Granicy Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej, które odbyło się w dniach 6-8 marca 2002 r.

Po przeprowadzeniu wewnętrznych uzgodnień, Strona polska pozytywnie zaopiniowała przedmiotową propozycję, wskazując jednocześnie, iż dla utworzenia przejścia granicznego niezbędne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury drogowej i granicznej.

Podczas spotkania Grupy Rolniczej, które odbyło się w Kralikach w dniach 20-22 listopada 2002 r., delegacja czeska przedstawiła nową propozycję, informując, iż po zakończeniu budowy infrastruktury drogowej wystąpi z notą inicjującą zawarcie porozumienia w sprawie rozszerzenia ruchu w przejściu małego ruchu granicznego o samochody osobowe.

Na ostatnim spotkaniu Grupy Roboczej, które odbyło się w Jasenniku w dniach 21-22 kwietnia 2004 r., Strona czeska poinformowała, że sprawę zmiany zakresu ruchu w przejściach małego ruchu granicznego o samochody osobowe planuje omówić na posiedzeniu grupy ekspertów ds. przejść granicznych. Spotkanie to odbyło się w dniach 2-5 listopada 2004 r.

Podczas posiedzenia delegacja czeska poinformowała o zainteresowaniu lokalnych organów utworzeniem drogowego przejścia granicznego Kałków - Vidnava, z miejscem dokonywania kontroli na terytorium Republiki Czeskiej. Przejście to byłoby udostępnione dla ruchu osobowego: pieszych, rowerzystów, motocyklami i samochodami oraz ruchu towarowego samochodami ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Czeskie władze lokalne są przygotowane do sfinansowania i zapewnienia infrastruktury wraz z niezbędnymi urządzeniami do kontroli, ale propozycja ta wymaga przeprowadzenia wewnętrznych uzgodnień przez Stronę czeską.

Delegacja polska poinformowała, że propozycja czeska dotycząc utworzenia przejścia granicznego Kałków - Vidnava jest zgodna z oczekiwaniem samorządu lokalnego po stronie polskiej i ją popiera.

Delegacje ustaliły, że informację o wynikach wewnętrznych uzgodnień po Stronie czeskiej, dotyczących utworzenia drogowego przejścia granicznego Kałków - Vidnava przekażą drogą korespondencyjną. Jeżeli wewnętrzne uzgodnienia będą pozytywne, wymianę not w sprawie zmiany załącznik nr 2 do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o przejściach granicznych, przejściach na szlakach turystycznych oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, zainicjuje Strona czeska.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż od dnia 13 maja 2004 r. jest otwarte przejście graniczne na szlaku turystycznym Kałków - Vidnva w miejscu istniejącego przejścia małego ruchu granicznego, co umożliwiło przekraczanie granicy w tym przejściu obywatelom Unii Europejskiej.

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Paweł DAKOWSKI

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie