Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 82. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 88), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 15.07.2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem z dnia 3.06.2005 r., przekazanym przez Pana Senatora Krzysztofa Jurgiela, w sprawie prywatyzacji przedsiębiorstwa "Polmos" Białystok S.A. uprzejmie informuję:

1. Spośród czterech potencjalnych inwestorów dopuszczonych do badania stanu Polmosu Białystok S.A., trzy podmioty: Sobieski Dystrybucja Sp. z o.o. Central European Distribution Corporation (CEDC) oraz Polmos Lublin S.A., złożyły oferty wiążące. Minister Skarbu zwrócił się do inwestorów o poprawienie ofert wiążących do dnia 5.05.2005 r. Po ich analizie, Minister w dniu 11.05.2005 r. podjął decyzję o dopuszczeniu trzech oferentów do trzytygodniowych rokowań równoległych. Przed przyznaniem wyłączności negocjacyjnej inwestorzy zostali poproszeni o poprawienie ofert na zakup akcji Polmosu Białystok do dnia 25.05.2005 r.

Po analizie poprawionych ofert zakupu akcji, Minister Skarbu Państwa przyznał firmie Sobieski Dystrybucja sp. z o.o. wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie zakupu akcji Polmosu Białystok S.A. w okresie od 30.05.2005 r. do 3.06.2005 r. W dniu 3.06.2005 r. MSP przedłużył potencjalnemu inwestorowi wyłączność negocjacyjną do dnia 8.06.2005 r. W dniu 9.06.2005 r. Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o bezskutecznym upływie wyłączności negocjacyjnej udzielonej Sobieski Dystrybucja Sp. z o.o. oraz o rozpoczęciu rozmów z CEDC w okresie 13.06.2005 r. - 17.06.2005 r., bez udzielenia wyłączności. Powodem takiej decyzji Ministra było brak akceptacji MSP dla propozycji cenowej Sobieski Dystrybucja sp. z o.o. Po analizie poprawionych ofert trzech potencjalnych inwestorów wyłączność negocjacyjna została przyznana firmie CEDC w okresie 22.06.2005 r. - 1.07.2005 r. (wyłączność została przedłużona do dnia 4.07.2005 r.). W okresie wyłączności, po uzyskaniu od potencjalnego inwestora poprawionej oferty cenowej na zakup akcji Spółki, Minister Skarbu Państwa podjął w dniu 24.06.2005 r. decyzję o umożliwieniu CEDC rozpoczęcia rozmów z przedstawicielami załogi Polmosu w sprawie tzw. pakietu socjalnego, a także o umożliwieniu potencjalnemu inwestorowi przeprowadzenia dodatkowego badania stanu Spółki. W dniu 4.07.2005 r. Minister Skarbu Państwa uznał, iż wyłączność negocjacyjna udzielona CEDC upłynęła skutecznie, tzn.: uzgodniono cenę za pakiet akcji Spółki jak również pakiet inwestycyjny oraz uzgodniono i parafowano pod względem technicznym projekt umowy sprzedaży akcji.

Najważniejszymi kryteriami oceny ofert złożonych przez potencjalnych inwestorów były:

- cena za pakiet 61% akcji Spółki (w tym cena za jedną akcję),

- pakiet inwestycyjny,

- ocena możliwości finansowych inwestorów,

- wiarygodność oferentów,

- stosunek inwestorów do zaproponowanego przez MSP projektu umowy sprzedaży akcji,

- kierunki i strategia rozwoju Spółki,

- sposób zabezpieczenia wykonania zobowiązań wynikających z umowy prywatyzacyjnej.

W dniu 11.07.2005 r. Minister Skarbu Państwa zawarł z firmą Carey Agri International Poland Sp. z o.o. (spółka zależna od CEDC) umowę zbycia pakietu 61% akcji Polmosu Białystok S.A. Umowa wejdzie w życie po uzyskaniu przez inwestora zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację kapitału, a także zwolnienia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na przeniesienie własności akcji poza rynkiem regulowanym.

2. Interesy pracowników Polmosu zostały w procesie prywatyzacji należycie zabezpieczone. Minister Skarbu Państwa umożliwił przedstawicielom załogi oraz potencjalnego inwestora przeprowadzenie rozmów w sprawie pakietu socjalnego. W dniu 4.07.2005 r. strony negocjacji poinformowały o osiągnięciu porozumienia. Zgodnie z przekazanym protokołem uzgodnień, parafowanym przez przedstawicieli inwestora oraz związków zawodowych działających w Polmosie, inwestor zapewni pracownikom Spółki m.in.

- 10-letnią gwarancję zatrudnienia,

- tzw. "premierę prywatyzacyjną" w wysokości 10 pensji,

- jednorazową podwyżkę płac o 4,5%,

- utrzymanie odpisu na ZFŚS na dotychczasowym poziomie.

W świetle powyższych informacji, jak również korzyści płynących z planowanej transakcji zarówno dla Skarbu Państwa, Spółki oraz jej pracowników, oczekiwanie odstąpienia od prywatyzacji Przedsiębiorstwa "Polmos" S.A. w Białymstoku uważam za nieuzasadnione.

Z poważaniem

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. SEKRETARZ STANU

Stanisław Speczik


Oświadczenie