Oświadczenie


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Jurgiela, złożone na 80. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 85):

Warszawa, 2005.06.14

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na pismo z dnia 5 maja 2005 r. znak: BPS/DSK-043-194/05 w sprawie oświadczenia Pana Krzysztofa Jurgiela Senatora RP dotyczącego dystrybuowania przez Izby Rolnicze kolczyków dla bydła uprzejmie informuję, że system identyfikacji i rejestracji zwierząt działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. Nr 91, poz. 872 oraz z 2005 r. Dz.U. Nr 100, poz. 837) oraz aktów prawnych Unii Europejskiej regulujących tę materię.

Zgodnie z informacją Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, system IRZ działa w stopniu umożliwiającym wykonanie nałożonych przepisami obowiązków.

Ze względu na wdrażanie nowych przepisów Unii Europejskiej konieczna jest bieżąca aktualizacja systemu. Wiąże się z tym stała modernizacja Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli, którego częścią jest system identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Ostatnia przerwa w działaniu systemu IRZ spowodowana była uruchomieniem nowych funkcji Systemu ZSZiK, w tym możliwości lokalnego wydruku paszportu bydła, który sukcesywnie będzie wdrażany na terenie całego kraju i w znaczny sposób przyspieszy i ułatwi wydawanie paszportów posiadaczom bydła.

Należy podkreślić, że mając na uwadze realizację przez ARiMR ustawowych zadań, pomimo przerw w działaniu systemu IRZ biura powiatowe ARiMR prowadziły bieżącą obsługę posiadaczy zwierząt m.in. poprzez:

1) przyjmowanie zgłoszeń i wniosków składanych przez posiadaczy zwierząt,

2) wydawanie kolczyków w ramach zapasów znajdujących się w biurach powiatowych ARiMR dla zwierząt nowo urodzonych i importowanych, jeżeli posiadacz zwierząt nie posiadał odpowiedniej ilości kolczyków potrzebnej do oznakowania bydła,

3) przekazywanie zamówień na kolczyki do dostawców kolczyków, na podstawie przyznanej wcześniej puli numerów,

4) prowadzenie postępowań wyjaśniających.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokłada wszelkich starań, żeby przerwy w działaniu aplikacji systemu IRZ były zminimalizowane, tak aby nie miały bezpośredniego wpływu na bieżącą obsługę rolników.

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. Nr 91 poz. 872) umowa zawierana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z podmiotem zamierzającym dostarczać kolczyki lub duplikaty kolczyków dla zwierząt gospodarskich zobowiązuje ten podmiot m.in. do terminowego dostarczania kolczyków i ich duplikatów zgodnie z przyjętymi zamówieniami składanymi przez ARiMR lub posiadaczy zwierząt. W przypadku niewywiązywania się z tego obowiązku, podmiot taki może zostać skreślony z listy dostawców prowadzonej przez ARiMR.

Przepisy art. 18 ust. 2 ww. ustawy stanowią, że na wniosek posiadacza bydła, owiec lub kóz kierownik biura Agencji przydziela pulę numerów identyfikacyjnych zwierząt gospodarskich, którymi będą znakowane posiadane przez niego zwierzęta gospodarskie. Zgodnie z art. 18 ust. 2 pula numerów jest przydzielana w terminie 2 dni od złożenia wniosku. Ponieważ posiadacz zwierząt jest jedynym podmiotem, który zgodnie z przepisami ww. ustawy, uprawniony jest do występowania do ARiMR o przydział puli numerów a przydzielona pula numerów jest rejestrowana w systemie informatycznym pozwala to na dokonanie kontroli prawidłowości oznakowania zwierząt zwłaszcza w sytuacji wystąpienia tego samego numeru u dwu różnych zwierząt. Równocześnie, w art. 18 ww. ustawy pozwala Kierownikowi biura odmówić przydzielenia puli numerów jedynie, gdy wniosek jest nieuzasadniony, a w szczególności gdy liczba określona we wniosku znacznie przekracza liczbę posiadanych zwierząt. W związku z powyższym posiadacze zwierząt mają możliwość występowania do Agencji o przydzielenie puli numerów z odpowiednim wyprzedzeniem i we właściwej ilości.

Przepisy ustawy nie ograniczają sposobu zamawiania kolczyków. Po uzyskaniu puli numerów przez indywidualnych posiadaczy zwierząt gospodarskich, możliwe jest ich zbiorcze zamawianie u producentów. W tym zakresie możliwe jest pośrednictwo Izb Rolniczych. W tym celu posiadacze zwierząt powinni upoważnić Izbę do dokonywania zakupów kolczyków podając równocześnie pulę numerów przyznaną im przez ARiMR. Po zrealizowaniu zamówienia Izba powinna dokonać dystrybucji kolczyków do poszczególnych posiadaczy zwierząt zgodnie z przyznaną im pulą numerów. Pozwoliłoby to na wykorzystanie cennej inicjatywy Podlaskiej Izby Rolniczej przy równoczesnym zachowaniu kontrolnej funkcji puli numerów w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Z wyrazami szacunku


Oświadczenie