Oświadczenie


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 80. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 85):

Warszawa, 10 czerwca 2005 r.

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Krzysztofa Jurgiela na 80 posiedzeniu Senatu, dotyczącym wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, a przekazanym w piśmie z dnia 5 maja br. (BPS/DSK-043-194/05), pragnę udzielić następujących wyjaśnień.

Obowiązek deklarowania powierzchni trwałych użytków rolnych (TUZ) został wprowadzony przepisami rozporządzenia Rady (WE) Nr 1782/2003. W art. 5 (2) nałożono na nowe Państwa Członkowskie obowiązek utrzymania niezmienionej powierzchni TUZ. Przepisy te zostały doprecyzowane w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 796/2004 (zmienionym rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 239/2005). Przepisy ww. rozporządzeń przewidują, że w celu określenia stosunku powierzchni stanowiącej TUZ do ogólnej powierzchni gruntów rolnych w kraju, nowe Państwa Członkowskie stosujące system jednolitej płatności obszarowej (Single Area Payment Scheme - SAPS) za dane referencyjne uznają informacje podane przez rolników we wnioskach złożonych za rok 2005. Stąd też, formularz wniosku zawiera kolumnę dotyczącą powierzchni TUZ. Poziom zmian powierzchni TUZ będzie oceniany przez właściwe władze na poziomie kraju, a nie pojedynczego gospodarstwa.

Natomiast obowiązek użytkowania przez okres pięciu lat działek rolnych, zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności z tytułu gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), wynika bezpośrednio z rozporządzenia Rady (WE) Nr 1257/1999. Rolnicy składając wnioski w roku 2004, deklarowali się do przynajmniej pięcioletniego "prowadzenia działalności rolniczej na wszystkich działkach rolnych" będących w ich posiadaniu i położonych na ONW. Zobowiązanie to znajduje się w części X wniosku "Oświadczenia i Zobowiązania" (Dz.U. Nr 52, poz. 523 z 2004 r.).

W kampanii 2005, zobowiązanie powyższe zostało dostosowane do obecnego brzmienia znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie ONW (Dz.U. Nr 44, poz. 423 z 2005 r.) i oznacza, że producent rolny, który zaniechał prowadzenia działalności rolniczej na części powierzchni zadeklarowanej we wniosku z roku 2004 i złożył ponowny wniosek na ONW w roku 2005, jest obowiązany do zwrotu uzyskanej płatności tylko za różnicę w powierzchni ujętej we wniosku 2005, w stosunku do powierzchni wskazanej we wniosku na tę płatność z roku 2004.

Z kolei rolnicy, którzy z różnych względów zaniechali prowadzenia działalności rolniczej na całej powierzchni zadeklarowanej we wniosku z roku 2004 i nie złożyli ponownego wniosku na tę powierzchnię w roku 2005, zobowiązani są do zwrotu całej płatności ONW uzyskanej w poprzednim roku.

W świetle przytoczonych wyjaśnień, rolnicy składając wniosek o płatność ONW w zeszłym roku, podjęli zobowiązanie do prowadzenia działalności rolniczej na pięć lat. Informacja na ten temat była szeroko dostępna m.in. w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a treść zobowiązania stanowiła część wniosku. Zwrot środków finansowych nie dotyczy dopłat bezpośrednich.

Z poważaniem

Z up. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

PODSEKRETARZ STANU

Stanisław Kowalczyk


Oświadczenie