Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72), przekazał Minister Środowiska:

Warszawa, dnia 6 grudnia 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do mojego pisma z dnia 18 listopada 2004 r. znak: GIOŚ-DiiO/413.00-312/04 jp oraz pisma Pana Marszałka z dnia 22 października 2004 r. znak: BPS/DSK-043-450-04 dotyczącego oświadczenia złożonego przez senatora Krzysztofa Jurgiela podczas 70 posiedzenia Senatu RP w dniu 14 października 2004 r. w sprawie zatrucia rzeki Supraśl i niebezpieczeństwa pozbawienia mieszkańców Białegostoku wody w wyniku niewłaściwych działań instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska, przekazuję poniższe informacje.

Ad 1. Czy dokonana została kompleksowa ocena stopnia skażenia środowiska naturalnego wskutek zanieczyszczenia rzeki Supraśl?

W związku ze zgłoszeniem w dniu 25 lipca 2004 r. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku o zanieczyszczeniu rzeki Supraśl w m. Załuki, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku dokonali oględzin terenu oraz pobrali próbki wody z rzeki poniżej m. Michałowo i poniżej m. Gródek. Wyniki badań wykazały przekroczenie wartości granicznych wskaźników jakości wody powierzchniowej w V klasie, dotyczących wskaźników: tlenowych (ChZT), biogennych (fosforany i fosfor ogólny), określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie klasyfikacji dla prezentowania stanu wód powierzchniowych i podziemnych, sposobu prowadzenia monitoringu oraz sposobu interpretacji wyników i prezentacji stanu tych wód (Dz.U. Nr 32, poz. 284). W próbce wody pobranej poniżej m. Gródek stwierdzono masowy rozwój bakterii z grupy Spiryllum i Thiospira o indeksach saprobowości charakterystycznych dla środowiska gnilnego.

Kolejne badania wody rzeki Supraśl, przeprowadzone w dniach 28 i 30 lipca 2004 r. oraz 9, 11 i 16 sierpnia 2004 r., wykazały pozaklasową wartość wskaźników tlenowych (tlen rozpuszczony i ChZT-Mn) oraz wskaźników fizycznych (barwa, zapach). Woda charakteryzowała się silnym zapachem gnilnym oraz wykazywała symptomy zanieczyszczenia organicznego o charakterze gnilnym. Z powodu deficytu tlenu, przy wzroście temperatury powietrza w dniach 8-12 sierpnia 2004 r., wystąpiło śnięcie ryb.

Zanieczyszczenie wody rzeki Supraśl powstało w rejonie intensywnej gospodarki w rejonie między miejscowościami Michałowo i Gródek. Prawdopodobną przyczyną były silne opady deszczu w rejonie górnej zlewni rz. Supraśl. Wyniki badań i obserwacji Podlaski WIOŚ niezwłocznie przekazywał do Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Wodociągów Białostockich, Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz do Departamentu Przeciwdziałania Poważnym Awariom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Wodociągi Białostockie, z powodu pogorszenia parametrów wody w rzece, zaprzestały pobierania wody z ujęcia powierzchniowego rzeki Supraśl. Źródłem zaopatrzenia w wodę do picia mieszkańców Białegostoku stały się ujęcia wód podziemnych i infiltracyjnych. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku prowadzi na bieżąco badania wody w ujęciu na rzece Supraśl oraz w punktach monitoringowych na sieci wodociągowej.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Białymstoku prowadzi pełną ocenę parametrów wody rzeki Supraśl na podstawie comiesięcznych badań monitoringowych.

Wyniki badań w systemie monitoringowym w dniu 25.10.2004 r. wykazały, że wody rzeki Supraśl odpowiadały wodom niezadowalającej jakości (IV kl.) i złej jakości (V kl.). Wskaźnikami kwalifikującymi do wód IV i V klasy były wskaźniki tlenowe (ChZT-Mn, ChZT-Cr), wskaźnik fizyczny (barwa) oraz wskaźniki bakteriologiczne. Pozostałe badane wskaźniki: fizyczne (poza barwą), biogenne, zasolenia oraz metale, w tym metale ciężkie klasyfikowały wody rzeki do wód dobrej jakości (II kl.) i zadawalającej jakości (III kl.).

Ad 2. Kto odpowiada za to zanieczyszczenie i jakie konsekwencje poniosły odpowiedzialne za to osoby lub podmioty?

Z przeprowadzonego przez Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska rozpoznania wynika, że przyczyną zanieczyszczenia rzeki Supraśl był spływ wód opadowych z pastwisk zlokalizowanych powyżej miejscowości Gródek. Zdarzenie miało miejsce na obszarze zmeliorowanym o powierzchni około 800 ha. Obszar zlewni objętej opadami to przesuszony w ciągu ostatnich 4 lat teren bagienno-torfowy, w przeważającej części pokryty łąkami, na których mieszkańcy wsi Gródek, Pieńki, Mieleszki i Bielewicze wypasają bydło. Na skutek opadów deszczu i słabej drożności koryta rzeki i rowów melioracyjnych powstały liczne zastoiska wód opadowych, które wypłukując wysuszone (rozdrobnione) pokłady torfu oraz niezebrane przez rolników siano (wskutek zalania i braku dostępu), wpłynęły do rzeki.

Woda w zastoiskach, w wyniku gnicia materii organicznej (w tym odchodów zwierzęcych), jest odtleniona. Jej spływ do koryta rzeki stanowi podstawowe zagrożenie. Oględziny w terenie wykazały, że koryto rzeki było zarośnięte na odcinku położonym bezpośrednio przy zalanych pastwiskach.

Z ustaleń Podlaskiego WIOŚ wynika, że komunalne oczyszczalnie ścieków w Michałowie i Gródku oraz ferma hodowlana pana Dzikowskiego nie spowodowały zanieczyszczenia wód rzeki Supraśl.

Ad 4. Czy nie byłoby zasadne opracowanie kompleksowego planu zagospodarowania i ochrony dorzecza rzeki Supraśl z udziałem instytucji powołanych do ochrony środowiska na terenie woj. podlaskiego?

Według informacji uzyskanych przez Podlaskiego WIOŚ na terenie województwa podlaskiego zostały podjęte w ostatnim czasie następujące działania dotyczące rzeki Supraśl.

Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku we wrześniu br. wykonał udrożnienie koryta rzeki Supraśl powyżej miejscowości Gródek poprzez wykoszenie traw i zarośli oraz częściowe odmulenie a także koszenie dna rzeki Supraśl z roślinności w obrębie ujęcia wodnego w Sasilkowie na długości ok., 1200 mb, przystąpił do mechanicznego usuwania lokalnych przytamowań z odłożonych piasków w korycie rzek: Supraśl i Białej, od mostu drogowego Białystok-Dobrzyniewo Duże do jazu Dobrzyniewo Fabryczne. Ponadto zlecił opracowanie koncepcji gospodarowania i przepustowości wody rzeki Supraśl na odcinku jej ujścia do Narwi i w górę do jazu Nowodworce, w oparciu o wykonane pomiary geodezyjne profilu podłużnego rzeki Supraśl i przekrojów poprzecznych.

Tworzony w ramach Związku Gmin Puszczy Knyszyńskiej Dorzecza Rzeki Supraśl, Zespół podejmie prace nad przygotowaniem programu ochrony, zagospodarowania i poprawy stanu czystości rzeki Supraśl, wraz z koncepcją pozyskania funduszy unijnych na ten cel.

Starosta Białostocki opracowuje prognozę przeciwdziałania skutkom ponadnormatywnego zanieczyszczenia wód rzeki Supraśl i jej zlewni.

W dniu 10.11.2004 r. z inicjatywy Prezydenta Miasta Białegostoku odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku poświęcone m.in. skażeniom ujęć wód, będących źródłem zaopatrzenia w wodę pitną dla miasta Białegostoku. Uczestnicy posiedzenia, w tym przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Wodociągów Białostockich, przyjęli wniosek o konieczności stworzenia szczególnej ochrony rzeki Supraśl. Prezydent zobowiązał Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności do udziału w kolejnych etapach postępowania w tej sprawie.

Ad 5. jakie działania Ministerstwo zamierza podjąć celem neutralizacji skutków skażenia?

Działania podjęte na terenie województwa podlaskiego powinny przyczynić się do poprawy jakości wody rzeki Supraśl.

Reasumując, należy stwierdzić, że problem zanieczyszczenia rzeki Supraśl jest znany miejscowym organom administracji publicznej. Organy te podjęły określone działania stosownie do możliwości i posiadanych kompetencji.

Pragnę jednocześnie poinformować pana Senatora, że Podlaski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w ramach monitoringu środowiska będzie kontynuował badania stanu czystości rzeki.

Z poważaniem

z up. MINISTRA

SEKRETARZ STANU

dr hab. Krzysztof Szamałek


Oświadczenie