Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 67):

Warszawa, 2004-09-03

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem pana Senatora Krzysztofa Jurgiela złożonym na 67 posiedzeniu Senatu w dniu 29 lipca 2004 r. przesłanego przy piśmie z dnia 3 sierpnia 2004 r. znak: BPS/DSK-043-346-04 w sprawie dodatkowych środków finansowych na opiekę zdrowotną w województwie podlaskim, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Odnosząc się do problemu podziału dodatkowych środków finansowych, uprzejmie informuję, że w związku z utrzymującą się tendencją zwiększonego napływu składki na ubezpieczenie zdrowotne niż założono w planie finansowym, Fundusz odnotował pod koniec czerwca nadwyżkę środków w kwocie 150 mln zł. Uwzględniając prognozy, dotyczące napływu składki w okresie do końca roku, Fundusz podjął uchwałę 182/2004 z dnia 28 lipca br. będącą wnioskiem o zmianę planu finansowego, uwzględniającą podział kwoty 220 mln zł, która obecnie jest badana przez Ministra Zdrowia.

Odnosząc się do problemu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych ubezpieczonych, uprzejmie informuję, iż w tym celu tworzy się Krajowy Plan Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych, który określa - między innymi - liczbę i zakres świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków Funduszu maksymalne ceny za poszczególne rodzaje świadczeń zdrowotnych i prognozowane środki przeznaczone na finansowanie świadczeń, których wysokość musi pozwolić na zrównoważenie kosztów z przychodami Funduszu (art. 108 ustawy). Plan ten tworzy się w podziale na oddziały wojewódzkie Funduszu (art. 109 ustawy).

Odnosząc się do problemu zadłużenia świadczeniodawców, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 37 ustawy Fundusz finansuje świadczenia zdrowotne oraz zapewnia refundacje leków w ramach posiadanych środków finansowych.

Wielkość środków na pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych jest zależna głównie od sytuacji gospodarki kraju oraz wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z uwagi na fakt, iż minister właściwy do spraw zdrowia nie ma wpływu na powyższe wielkości, zarzut o jego odpowiedzialności za powstały problem zadłużenia świadczeniodawców należy uznać za nieuzasadniony.

Uprzejmie informuję, że w celu polepszenia sytuacji finansowej jednostek ochrony zdrowia podejmowanych jest szereg działań. Zaliczyć można do nich między innymi przygotowanie przez Ministra Zdrowia projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, która obecnie znajduje się w toku prac sejmowych. Nie bez znaczenia jest także, w tym zakresie, uchwalenie przez Sejm RP w dniu 27 sierpnia br. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Paweł Sztwiertnia


Oświadczenie