Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Jurgiela, złożone na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 64):
Warszawa, dnia 30.06.2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Krzysztofa Jurgiela, złożone na 63 posiedzeniu Senatu w dniu 3 czerwca 2004 r., w sprawie egzaminu państwowego kończącego staż podyplomowy, przesłane przy piśmie BPS/DSK-043-250-04, pragnę ustosunkować się do kwestii podniesionych przez Pana Senatora.
Egzamin państwowy kończący staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów został wprowadzony ustawą o zawodzie lekarza z dnia 5 grudnia 1996 r. (Dz.U. Nr 28, poz. 152 z późn. zm.). Minister Zdrowia został natomiast zobowiązany do określenia ram prawnych wspomnianego egzaminu, co wypełnił wydając rozporządzenie z dnia 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza stomatologa (Dz.U. Nr 57 poz. 553 z dni
a 8 kwietnia 2004 r.).Inicjatorem wprowadzenia egzaminu był samorząd lekarski, który wskazywał na konieczność weryfikacji wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie stażu podyplomowego za pomocą jednolitego egzaminu państwowego. Konieczność przeprowadzenia egzaminu uznał Parlament RP.
Uprzejmie wyjaśniam, że przedmiotowe rozporządzenie zostało uzgodnione między innymi z Samorządem Lekarskim przy udziale przedstawicieli Kół Młodych Lekarzy. W trakcie prac nad tym rozporządzeniem zgłaszano uwagi, że lekarze muszą mieć czas na przygotowanie się do egzaminu i nie może on odbyć się w trakcie odbywania stażu. Ministerstwo Zdrowia wzięło pod uwagę opinie lekarzy.
Podkreślenia wymaga fakt, że w trakcie spotkania, dotyczącego organizacji lekarskiego egzaminu państwowego (LEP), które odbyło się w Ministerstwie Zdrowia w dniu 8 czerwca br. przy udziale pani poseł Barbary Błońskiej-Fajfrowskiej - przewodniczącej Komisji Zdrowia Sejmu RP, pana dr Konstantego Radziwiłła - prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Stanisława
Orkisza - dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych, przedstawicieli akademii medycznych, wojewódzkich centrów zdrowia publicznego oraz przedstawicieli Kół Młodych Lekarzy, lekarzy stażystów oraz Parlamentu Studentów Akademii Medycznych - w trakcie dyskusji podniesiono temat terminu przeprowadzenia egzaminu. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej postulował, by egzamin odbył się w jak najkrótszym czasie od ukończenia stażu. Przedstawiciele Klubu Młodych Lekarzy oraz Ogólnopolskiej Akcji Lekarzy Stażystów stwierdzili jednak, że przesunięcie terminu egzaminu utrudniłoby im właściwe przygotowanie się do niego, jest więc niewskazane, zwłaszcza w roku 2004.Wobec takiego stanowiska uznaję, że przesunięcie terminu egzaminu budzi kontrowersje w środowisku samych zainteresowanych. Wyrażam jednak gotowość podjęcia prac mających na celu nowelizację rozporządzenia w tym zakresie.
W/w rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego lekarzy określa zakres przedmiotowy LEP jako pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz praktyczną naukę udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinach wymienionych w przedmiotowym rozporządzeniu.
Program stażu został przekazany przez Dyrektora CEM wszystkim twórcom pytań egzaminacyjnych ze wskazaniem, by ich zakres nie wykraczał poza zagadnienia tam wymienione.
W opinii Ministerstwa Zdrowia egzamin państwowy kończący staż podyplomowy będzie dobrze przygotowany.
Z poważaniem
Z upoważnienia
MINISTRA ZDROWIA
SEKRETARZ STANU
Ewa Kralkowska