Oświadczenie


Minister Infrastruktury przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 59. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60):

Warszawa, dn. 30.04. 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku

W nawiązaniu do przesłanego przy piśmie z dnia 6 kwietnia br. znak BPS/dsk-043-170-04 oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Krzysztofa Jurgiela na 59. posiedzeniu Senatu w dniu 1 kwietnia 2004 roku w sprawie stanowiska walnego zebrania delegatów Sekcji Krajowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty dotyczącego służbowych wyjazdów zagranicznych Kierownictwa Poczty Polskiej przedstawiam co poniżej.

Na wstępie chciałbym wyjaśnić, że kompetencje i uprawnienia dyrektora Generalnego Poczty Polskiej określone są w ustawie z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (Dz.U. Nr 106, poz. 675 z późn. zm.) oraz statucie Przedsiębiorstwa Art. 23 ust. 1 i 2 w/w ustawy stanowi, że Dyrektor Generalny zarządza Pocztą Polską i reprezentuje ją na zewnątrz, a decyzje podejmuje samodzielnie (z wyjątkiem spraw wymienionych w art. 27, w których Dyrektor współdziała z Radą Poczty Polskiej) i ponosi za nie odpowiedzialność. Minister właściwy ds. łączności ma prawo władczego wkraczania w sprawy Poczty Polskiej tylko w przypadkach przewidzianych ustawą (art. 33 ust. 2 w/w ustawy). Biorąc powyższe pod uwagę, w sprawie poruszonej w w/w oświadczeniu zwróciłem się o wyjaśnienia do Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej.

Odnośnie pierwszej poruszonej w oświadczeniu kwestii, a mianowicie celowości i zasadności wyjazdów zagranicznych, Dyrektor Generalny Poczty Polskiej zapewnił, że wszystkie wyjazdy były merytorycznie uzasadnione i służyły rozwojowi Przedsiębiorstwa oraz umacnianiu jego pozycji międzynarodowej. Aktywna polityka zagraniczna i prowadzona w jej ramach wymiana doświadczeń m.in. w kwestii restrukturyzacji, zapewnienia odpowiedniej jakości powszechnych usług pocztowych, czy wychodzenia naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, z innymi narodowymi operatorami pocztowymi (Węgry, Ukraina, Niemcy, USA, Włochy) oraz uczestnictwo w wydarzeniach kluczowych dla światowego i europejskiego rynku usług pocztowych takich jak Międzynarodowa Wystawa Technologii Poczty Post-Expo 2003 w Brukseli, Sesja Rady Eksploatacji Pocztowej Światowego Związku Pocztowego (UPU) w Brnie, Posiedzenie Stowarzyszenia Europejskich Publicznych Operatorów Pocztowych "PostEurop" w Dubrowniku, Międzynarodowe Seminarium "Reforma Sektora Pocztowego" w Mińsku, wydaje się - w obliczu stopniowej liberalizacji rynku pocztowego oraz zbliżającego się XXIII Kongresu Światowego Związku pocztowego (UPU) - działaniem celowym i pozwalającym Przedsiębiorstwu na lepsze przygotowanie się do zmian w otoczeniu rynkowym, a także zmian w regulacjach UPU.

Zarówno udział przedstawicieli p.p.u.p. "Poczta Polska" w zagranicznych delegacjach jak i spotkania z zapraszanymi do Polski przedstawicielami innych operatorów pocztowych, przynoszą konkretne i wymierne korzyści np. w postaci wspólnie podejmowanych działań (z Pocztą Czeską, Słowacką, Białoruską) lub bezpośredniej roboczej współpracy międzynarodowych zespołów zajmujących się m.in. usługami kurierskimi, pocztą międzynarodową, usługami finansowymi i marketingiem (Poczta Holenderska, Niemiecka, Francuska). Na przykład ostatnie wizyty Kierownictwa Poczty Polskiej w siedzibie Światowego Związku Pocztowego (UPU) były związane z przygotowaniami do Światowego Kongresu Pocztowego, który odbędzie się we wrześniu br. Poczta Polska, jako członek Rady ds. Eksploatacji Pocztowej, przedstawiła tam propozycje usprawnienia funkcjonowania poczty na arenie międzynarodowej. Efektem spotkania z Dyrektorem Generalnym UPU będzie uzyskanie środków z funduszu jakości UPU, które pozwolą na wdrażanie specjalistycznego systemu monitorowania przesyłek pocztowych.

Natomiast na spotkaniu w Stanach Zjednoczonych z przedstawicielami operatora amerykańskiego omówiono m.in. możliwości poprawy bezpieczeństwa ładunków pocztowych oraz istotny dla Poczty Polskiej problem przywrócenia usługi przekazów pocztowych we wzajemnym obrocie (pozwoliłoby to klientom na zrezygnowanie z przesyłania pieniędzy w listach). Podczas tej wizyty polska delegacja miała także możliwość zapoznania się z najnowszą technologią pocztową w najbardziej nowoczesnym Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczym.

Dzięki tego typu kontaktom polski operator pocztowy w sposób aktywny zaznacza swoją obecność na rynku europejskim i światowym a także umacnia swoją międzynarodową pozycję. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że z przedłożonych mi przez Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej informacji wynika, że w żadnym z wyjazdów zagranicznych nie uczestniczyło całe Kierownictwo Poczty Polskiej. W przypadkach, kiedy wyjazdy odbywały się z udziałem Dyrektora Generalnego, to w tym czasie jego obowiązki były pełnione przez wyznaczonego zastępcę Dyrektora Generalnego. A zatem nie miały miejsca sytuacje, w których Przedsiębiorstw było pozbawione osoby odpowiedzialnej za jego funkcjonowanie.

Odnośnie ostatniej kwestii poruszonej w zapytaniu i związanej z finansowaniem podróży służbowych uzyskałem do Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej pisemne zapewnienie, że żaden z wyjazdów zagranicznych Kierownictwa Poczty Polskiej nie był finansowany przez sponsorów. Wyjazdy te odbywają się na zaproszenie innych operatorów pocztowych bądź międzynarodowych organizacji pocztowych, a ich koszty są pokrywane albo przez p.p.u.p. "Poczta Polska" albo stronę zapraszającą.

Przedstawiając powyższe, wyrażam jednocześnie nadzieję, że w sposób wyczerpujący zdołałem wyjaśnić kwestie zasygnalizowane w oświadczeniu Pana Senatora Krzysztofa Jurgiela.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia

MINISTRA INFRASTRUKTURY

Wojciech Hałka

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie