Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 59. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, 11.05.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Krzysztofa Jurgiela złożone na 59. posiedzeniu Senatu w dniu 1 kwietnia 2004 r. uprzejmie informuję, że zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz.U. Nr 106, poz. 681 z późn. zm.) honorowym dawcom krwi przysługują następujące przywileje.

Osobie, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służbie krwi, przysługuje tytuł "Honorowy Dawca Krwi".

"Honorowemu Dawcy Krwi:

  1. kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników
  2. mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,

przysługuje tytuł "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" i odznaka honorowa "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Tytuł "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" i odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" nadaje Polski Czerwony Krzyż, a wydatki z tym związane pokrywane są z budżetu państwa.

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi i Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

• zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi,

• zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,

• zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju. Koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi,

• posiłek regeneracyjny.

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

W niektórych miastach dawcy krwi mają prawo do bezpłatnego korzystania z miejskiej komunikacji.

W związku z tym, że dawcami krwi mogą być tylko osoby zdrowe, badane przez lekarza przed każdorazowym pobraniem krwi - to w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia, krwiodawca kierowany jest do lekarza rodzinnego, który może, w miarę potrzeby, wystawić skierowanie na niezbędne badania diagnostyczne, w tym na badanie RTG klatki piersiowej.

Oddawanie krwi nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby czy grypę, wobec tego w najbliższym czasie nie przewiduję wprowadzenia szczepień profilaktycznych przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi grypy dla krwiodawców.

Jednocześnie przypominam, że zgodnie z zaleceniami Rady Europy honorowi Dawcy krwi nie powinni korzystać z żadnych gratyfikacji, z wyjątkiem niewielkiego poczęstunku (sok owocowy, kawa, herbata, ciasteczka) lub drobnego upominku.

Ponadto informuję, że wydawanie wszystkim zasłużonym honorowym dawcom krwi doustnych preparatów żelaza i witamin nie jest uzasadnione względami zdrowotnymi. Lekarze kwalifikujący dawców do oddania krwi w przypadku stwierdzenia konieczności zastosowania preparatów żelaza i witamin, wystawiają takim dawcom recepty na leki.

Wojciech Rudnicki


Oświadczenie