Oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Infrastruktury przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Jurgiela, złożone na 59. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60):

Warszawa, dnia 29 kwietnia 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Krzysztofa Jurgiela podczas 59 posiedzenia Senatu RP w dniu 1 kwietnia 2004 r. uprzejmie informuję, że na podstawie otrzymanych informacji z Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty chciałbym przedstawić chronologiczny przebieg przedmiotowej sprawcy, co pozwoli na wyjaśnienie pytań zawartych w oświadczeniu.

  1. W dniu 4 marca 2003 r. wpłynął wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o uzgodnienie projektu zmiany koncesji udzielonej Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Uzgodnienie to dotyczyło zmiany lokalizacji stacji nadawczej, tj. przeniesienia nadajnika z komina Elektrociepłowni Kawęczyn na iglicę Pałacu Kultury i Nauki. Zgodnie z wcześniejszą koncesją program Radia Maryja miał być emitowany z mocą nadajnika 1000 W i na częstotliwości 89,1 MHz.
  2. Na podstawie analiz propagacyjno-sieciowych przeprowadzonych w URTiP stwierdzono, że zmiana lokalizacji stacji emitującej na częstotliwości 89,1 MHz program Radia Maryja w Warszawie z komina EC Kawęczyn na PKiN oraz zmiana lokalizacji stacji "Radio dla Ciebie", pracującej na tej samej częstotliwości, z Radomia na obiekt Opoczno/Przysucha lub ewentualne zwiększenie mocy tej stacji w Radomiu spowoduje wzajemne ograniczenie zasięgu obu nadawców. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom Radia Maryja i RDC odnośnie poprawy warunków odbioru tych programów, Prezes URTiP zaproponował zmianę częstotliwości nadawania programu Radio Maryja w Warszawie z 89,1 MHz na 89,0 MHz. Zmiana częstotliwości nadawania RDC w Radomiu nie wchodziła w rachubę ze względu na możliwość spowodowania zakłóceń innych stacji radiofonicznych. Podstawą prawną zmiany powyższych częstotliwości jest art. 106 ust. 1 pkt 1 ("Prezes URTiP ustala plany zagospodarowania częstotliwości oraz zmiany tych planów na wniosek i w porozumieniu z Przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w przypadku częstotliwości przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych") oraz art. 110 ust. 1 pkt 1 ("Do zakresu działania Prezesa URTiP należy w szczególności wykonywanie zadań z zakresu regulacji działalności telekomunikacyjnej i gospodarki częstotliwościowej oraz kontroli spełniania wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej, przewidzianych ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie") ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo Telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852 z późn. zm.).
  3. Ze względu na wzajemne zakłócenia ze stacją RDC w Radomiu, URTiP nie mógł wyrazić zgody na wykorzystywanie częstotliwości 89,1 MHz przez nadajnik "Radia Maryja" zainstalowany na iglicy PKiN. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom nadawcy i słuchaczy Radia Maryja zgodził się na proponowaną zmianę lokalizacji pod warunkiem zmiany częstotliwości na 89,0 MHz i przeprowadzenia eksperymentalnej emisji w celu przeprowadzenia stosownych obserwacji ewentualnych zakłóceń. Radio Maryja było tego świadome i wyraziło zgodę na taki sposób załatwienia sprawy.
  4. Próby techniczne emisji eksperymentalnej trwały od grudnia 2003 r. do lutego 2004 r. W czasie trwania emisji eksperymentalnej nie wpłynęły do URTiP-u żadne zgłoszenia o zakłóceniach od innych nadawców radiowych.
  5. W dniu 27 lutego 2004 r. Prezes URTiP wydał zgodę na wykorzystanie nowych warunków technicznych emisji programu Radia Maryja na częstotliwości 89,0 MHz ze stacji zlokalizowanej na iglicy PKiN w Warszawie.
  6. W dniu 23 marca 2004 r. Agencja Ruchu Lotniczego przekazała do Mazowieckiego Oddziału Okręgowego URTiP-u zgłoszenie zakłóceń w paśmie lotniczym 126,4 MHz. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 2003 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (Dz. U. Nr 77 poz. 187) zakres częstotliwości 121,55 MHz - 136 MHz jest przeznaczony dla służby ruchomej lotniczej. Częstotliwość 126,4 MHz jest częstotliwością rezerwową dla służb lotniczych i podlega ochronie przed zakłóceniami.
  7. W dniu 24 marca 2004 r. przeprowadzono kontrolę i stwierdzono występowanie zakłóceń od nadajnika Radia Maryja zlokalizowanego na PKiN. Na podstawie wyników kontroli Prezes URTiP podjął decyzję o zmniejszeniu mocy nadajnika do 100 W, zgodnie z art. 119 oraz art. 121 ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Decyzja powyższa została wydana dla Radia Maryja (Warszawskiej Prowincji Redemptorystów).
  8. W dniu 29 marca 2004 r. przeprowadzono rozmowę z nadawcą w celu ustalenia niezbędnych działań, aby wyeliminować zakłócenia w paśmie 126,4 Mhz.
  9. W nocy z 29/30 marca 2004 r. działania techniczne URTiP, Radia Maryja oraz TP EmiTel (operator infrastruktury nadawczej na PKiN) doprowadziły do likwidacji zakłóceń. W związku z czym przywrócono dotychczasowe parametry nadajnika Radia Maryja. Jednocześnie Prezes URTiP anulował wcześniejszą decyzję o ograniczeniu mocy nadajnika do 100 W.
  10. W dniu 31 marca 2004 r. około godz. 19.30 ponownie wystąpiły zakłócenia pasma 126,4 MHz i w porozumieniu ze służbami technicznymi Radia Maryja wyłączono nadajnik od godz. 20.53 do godz. 21.03. W wyniku wspólnych prac ustalono, że najbardziej prawdopodobnym powodem występowania zakłóceń było dołączenie do zwrotnicy antenowej nadajnika Radia Maryja nieczynnego rezerwowego nadajnika, przy równoczesnym wpływie usytuowanego w pobliżu nadajnika telewizyjnego. Wpływający na pojawianie się niepożądanego sygnału element systemu nadawczego odłączono i około godz. 0.50 nadajnik przestał emitować niepożądany sygnał.
  11. Obecnie Radio Maryja nadaje z iglicy PKiN w Warszawie na częstotliwości 89,0 MHz i z mocą 1000 W.

Jednocześnie informuję, że zmianę lokalizacji nadajnika, wnioskowaną przez nadawcę, musi potwierdzić stosowną decyzją Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Pozostając w przekonaniu, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan Marszałek za satysfakcjonujące,

łączę wyrazy szacunku

Z upoważnienia

Ministra Infrastruktury

Wojciech Hałka

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie