Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Swoje oświadczenie kieruję do pana Jerzego Hausnera, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra gospodarki i pracy.
W dniu 25 października 2004 r. do mojego biura senatorskiego złożono interwencję Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, wraz z kopią listu skierowaną do ministra Jerzego Hausnera.
Skarżący zwracają uwagę na niehonorowanie porozumienia podpisanego w dniu 13 listopada 2003 r. z ministrem sprawiedliwości. Porozumienie to zakładało znaczny wzrost liczby etatów funkcjonariuszy, rozwiązanie problemu nadgodzin oraz podjęcie działań i decyzji zmierzających do zrównania wskaźnika uposażeń funkcjonariuszy Służby Więzienne
j ze wskaźnikiem ustanowionym dla Policji.Autorzy stanowiska stwierdzają, że wobec dramatycznej sytuacji w polskim więziennictwie dalsze poprawne funkcjonowanie tych jednostek bez właściwych decyzji finansowych będzie niemożliwe. Z przytoczonych danych wynika, że na koniec 2003 r. państwo polskie winne było funkcjonariuszom Służby Więziennej co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych z tytułu braku rekompensat za wypracowanie ponad dwóch milionów nadgodzin oraz braku realizacji porozumień płacowych.
Projekt budżetu na 2005 r. nie przewiduje wzrostu liczby etatów funkcjonariuszy, mimo przyrostu liczby miejsc dla osadzonych.
W związku z tym zwracam się do Pana Ministra o stanowisko w przedmiotowej sprawie oraz o podjęcie skutecznych działań mających na celu przywrócenie stabilizacji i poprawę warunków pracy w polskim więziennictwie.
Z poważaniem, Janowska.