Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Sławomira Izdebskiego, złożone na 78. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 83):
Warszawa, dnia 19 maja 2005 r.
Szanowna Pani
Jolanta Danielak
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na pismo BPS/DSK-043-135/05 w sprawie oświadczenia złożonego przez p. senatora Sławomira Izdebskiego podczas 78 posiedzenia Senatu RP w dniu 17 marca br. dotyczącego zapłaty za świadczenia zdrowotne udzielone ponad limit określony w umowach o udzielenie świadczeń zdrowotnych zawartych z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, uprzejmie informuję, że Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ nie ma możliwości zaspokojenia wspomnianych roszczeń.
Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ nie posiada takich środków finansowych, które pozwoliłyby sfinansować świadczenia wykonane bezumownie przez świadczeniodawców z terenu Mazowsza (wartość takich świadczeń wykonanych w 2003 r. wynosi ok. 130 mln zł, w 2004 r. ok. 118,9 mln zł). Wynika to z ograniczenia środków finansowych w okresie sprawozdawczym.
Narodowy Fundusz Zdrowia jest ustawowo zobowiązany do przestrzegania zasady iż wysokość łącznych zobowiązań Funduszu wynikających z zawartych ze świadczeniodawcami umów nie może przekroczyć wysokości wydatków przewidzianych na ten cel w planie finansowym Funduszu (art. 132 ust. 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Dodatkowo, w ustawie o finansach publicznych w art. 28 ust. 1, stwierdza się, iż wydatki publiczne mogą być ponoszone w wysokości ustalonej w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się Narodowy Fundusz Zdrowia. Środki, pozostające zgodnie z planem finansowym, w gestii Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w 2005 r. zostały już rozdysponowane. NFZ jako jednostka sektora finansów publicznych jest zobligowana do prowadzenia gospodarki finansowej na zasadach gospodarności i celowości, dlatego też ewentualne, dodatkowe środki, jakie Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ uzyska do końca roku, przeznaczane będą w pierwszej kolejności na pełne zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych dla ubezpieczonych, w dalszej zaś na sfinansowanie nadwykonań (wg jednolitych zasad dla wszystkich świadczeniodawców tak, jak miało to miejsce w przeszłości).
Podstawą udzielania osobom ubezpieczonym świadczeń zdrowotnych w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia w NFZ jest umowa. MOW NFZ wywiązał się w całości ze swoich zobowiązań wobec SP ZOZ w Siedlcach, ponieważ sfinansował wykonane świadczenia zgodnie z umowami. Dochodzenie zapłaty za świadczenia, które nie były objęte umowami nie znajduje oparcia zarówno w zapisach tych umów, jak i ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (a także ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która również obowiązywała w 2004 r.).
Mając na uwadze powyższe, sfinansowanie wnioskowanych przez SP ZOZ w Siedlcach "nadwykonań" za rok 2004 w kwocie 941 tys. zł jest niemożliwe do zrealizowania.
Z poważaniem
P R E Z E S
Narodowego Funduszu Zdrowia
Jerzy Miller