Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Sławomira Izdebskiego, złożonym na 60. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 61), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 20.05.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem p. Senatora Sławomira Izdebskiego z dnia 21 kwietnia w sprawie Pana Krzysztofa Kowy, Prezesa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z siedzibą w Toruniu, uprzejmie informuję, że Pan Krzysztof Kowa został powołany przez Radę Nadzorczą Spółki dnia 6 września 2003 r., w wyniku przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Rada Nadzorcza uznała kandydaturę Pana Krzysztofa Kowy za najlepszą spośród 23 innych osób, zakwalifikowanych do II etapu postępowania konkursowego.

Należy przy tym podkreślić, że Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jest spółką prawa handlowego, do którego stosuje się w szczególności przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz statutu spółki. Zgodnie ze statutem spółki, kompetencje do powoływania Zarządu (po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego) i jego odwoływania ma Rada Nadzorcza spółki. Walne zgromadzenie spółki również może odwołać Zarząd spółki (powołać go jednak nie można). Należy jednak zauważyć, że Krajowa Spółka Cukrowa S.A. nie jest jednoosobową spółką prawa handlowego i zwołanie walnego zgromadzenia, jak również umieszczanie spraw w porządku obrad, podlega rygorom kodeksu spółek handlowych. W opinii Ministra Skarbu Państwa, zwołanie walnego zgromadzenia w tej sprawie byłoby w obecnej chwili niezasadne.

Sytuacja finansowa KSC S.A. wymaga podjęcia pilnych i zdecydowanych działań, zmierzających do realizacji podstawowego celu, dla którego Spółka została powołana, tj. stworzenia silnego podmiotu, zdolnego do konkurencji na rynku cukru, z docelową jego prywatyzacją na rzecz pracowników KSC S.A. oraz plantatorów, związanych ze spółką umowami kontraktacyjnymi. Oznacza to podejmowanie decyzji o wygaszaniu produkcji w niektórych oddziałach KSC S.A., co jest negatywnie oceniane przez pracowników danego oddziału. Działania te są jednak niezbędne z punktu widzenia długofalowych korzyści dla całej spółki. Zarząd spółki, realizując przyjęty program restrukturyzacji, wykonuje swoje statutowe obowiązki. Zaniechanie działań restrukturyzacyjnych mogłoby w przyszłości osłabić pozycję i sytuację gospodarczo-finansową spółki, co obecni i przyszli akcjonariusze spółki mogliby uznać za działanie na jej szkodę.

Z poważaniem

MINISTER

Jacek Socha


Oświadczenie