Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Sławomira Izdebskiego, złożonym na 56. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Warszawa, 2004-03-22

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Sławomira Izdebskiego uprzejmie informuję co następuje.

Integracja Polski z Unią Europejską oznacza włączenie naszego kraju w obszar jednolitego rynku. W związku z tym, we wzajemnych obrotach między Polską i pozostałymi państwami członkowskimi wszystkie cła i inne bariery zostaną zniesione od momentu akcesji.

Włączenie Polski w obszar jednolitego rynku rolnego będzie miało ograniczony wpływ na sytuację produkcyjną i rynkową ze względu na fakt, że już obecnie znaczna część obrotów między Polską i UE, w tym również towarami wrażliwymi, jak np. pszenica, mąka, mięso i przetwory wieprzowe oraz drobiowe, masło, sery, szereg produktów ogrodniczych, odbywa się na zasadach bezcłowych. Większe znaczenie może mieć pełna liberalizacja obrotów z nowymi krajami członkowskimi (dotychczasowe państwa CEFTA i bałtyckie).

Przystąpienie do UE wpłynie na poprawę warunków dostępu do niektórych rynków dla polskiego eksportu rolnego. Eksport towarami rolnymi zostanie objęty systemem licznych preferencji na rynkach krajów trzecich. Unia Europejska zawarła bowiem szereg porozumień o handlu preferencyjnym, w ramach których poszczególne kraje przyznały państwom członkowskim UE preferencje w postaci redukcji stawek celnych lub kontyngentów preferencyjnych.

Po akcesji polski eksport rolny na rynki krajów trzecich zostanie objęty subsydiowaniem, finansowanym z budżet UE, co również w poważnym stopniu może przyczynić się do poprawy konkurencyjności i zwiększenia możliwości lokowania nadwyżek towarów rolnych na rynkach tych krajów. Obecnie UE subsydiuje eksport na rynki krajów trzecich mięsa i przetworów wieprzowych, była, mięsa i przetworów wołowych, drobiu oraz mięsa drobiowego, mleka i przetworów mlecznych, cukru, przetworów zbożowych, jaj, pomidorów świeżych. stosuje także subsydia do eksportu surowców, w szczególności cukru, zawartych w towarach przetworzonych, takich jak np. wyroby cukiernicze i czekoladowe, pieczywo cukiernicze, jogurty, wyroby spirytusowe. Unia posiada także traktatowe możliwości stosowania subsydiów w eksporcie zbóż. rzepaku, tytoniu oraz słodu.

W ramach przygotowań do zapoczątkowania eksportu z Japonią uprzejmie informuję, że Główny Lekarz Weterynarii przygotował kwestionariusz dla japońskich władz weterynaryjnych, odnoszący się między innymi do struktury, organizacji, zadań oraz zatrudnienia w Inspekcji Weterynaryjnej, polskiego szkolnictwa w dziedzinie weterynarii, wielkości pogłowia zwierząt i sytuacji epizootycznej w Polsce, produkcji żywności oraz nadzoru nad tą produkcją, informacji o rzeźniach, zakładach przetwórczych, laboratoriach, eksporcie i imporcie zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Kwestionariusz ten jest aktualnie tłumaczony na język angielski i w najbliższym tygodniu zostanie przesłany do Ambasady Japonii.

Ponadto, uprzejmie informuję, że przedmiotowe oświadczenie przekazałem Ministrowi Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o udzielenie odpowiedzi w zakresie posiadanych kompetencji.

Z poważaniem

Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Wojciech Olejniczak


Oświadczenie