Oświadczenie
Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Sławomira Izdebskiego, złożone na 39. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38):
Warszawa, 2003.06.09
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na pismo BPS/DSK-043-203/03 z dnia 14 maja br., zawierające oświadczenie złożone przez Pana Senatora Sławomira Izdebskiego podczas 39 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 maja br., uprzejmie informuję, iż po zapoznaniu się z treścią oświadczenia i konsultacjach kwestii pozostających w kompetencji Ministra Finansów, przekazuję stanowisko w przedmiotowej sprawie.
W oświadczeniu skierowanym do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej poruszone zostały dwie kwestie:
Ad.1)
Kwestie bonifikaty, a zatem przygotowanie rozwiązań prawnych dotyczących systemu podatkowego, pozostają w kompetencji Ministra Finansów. Pozwalam sobie zatem załączyć kserokopię tekstu wyjaśnienia Ministra Finansów z dnia 30 maja br., a dotyczącego projektowanych zmian w systemie podatkowym, w tym wspomnianej bonifikaty ("ulgi uczniowskiej").
Ad.2.
Odnosząc się do problemu zmiany zasad refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne od dnia 1 lipca 2005 r. przedstawionego w oświadczeniu Pana Senatora, pragnę poinformować iż zmiany, o których mowa w oświadczeniu wprowadzone zostały ustawą z dnia 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu
oraz ustawy o systemie oświaty (Dz.U. Nr 6, poz. 65) i rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu, warunków i trybu refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom zatrudnionym przez pracodawców na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne od refundowanych wynagrodzeń (Dz.U. Nr 100, poz. 931).Przy czym należy podkreślić, że zmiany dotyczące zasad refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne nie likwidują możliwości ubiegania się przez pracodawców o refundację poniesionych kosztów z tytułu zatrudniania pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego, lecz wprowadzają nowe warunki, na jakich może odbywać się refundacja. A zatem stosownie do nowych uregulowań prawnych o refundację ubiegać się będą mogli pracodawcy zatrudniający młodocianych w zawodach, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy, określon
ych w wykazie zawodów, sporządzanym przez samorząd wojewódzki i ogłaszanym w dzienniku urzędowym. Pracodawcy ubiegający się o refundację powinni spełniać wymagania zawodowe i pedagogiczne, niezbędne do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, co ma zagwarantować odpowiednią jakość kształcenia. Dodatkowym warunkiem uzyskania przez pracodawcę refundacji jest nienaruszenie przepisów ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu w okresie roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku o refundację.W myśl nowych przepisów wniosek o refundację może dotyczyć:
Zmieniona zasada refundowania wypłaconych przez pracodawców wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu zatrudnienia pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego realizowana będzie w oparciu o umowę cywilnoprawną. Zawarcie takiej umowy ze starostą warunkować będzie możliwość realizacji wniosku o refundację.
Ponadto uprzejmie informuję, iż przepis art. 4 ust. 4 znowelizowanej ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o systemie oświaty stanowiący, że do refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartych przed dniem wejścia niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe nie dłużej niż do 30 czerwca 2005 roku ma charakter porządkowy i przejściowy. Dotyczy on umów o przygotowanie zawodowe zawartych przed dniem wejścia w życie wymienionej ustawy, tj. przed dniem 6 lutego 2003 roku.
Łączą wyrazy szacunku
Jerzy Hausner