Oświadczenie złożone
przez senatora Sławomira Izdebskiego
Oświadczenie skierowane do ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzego Hausnera
Szanowny Panie Ministrze!
Działając na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, kieruję do Pana oświadczenie dotyczące bardzo ważnej społecznej kwestii dotyczącej zniesienia tak zwanej bonifikaty podatkowej z tytułu wyszkolenia młodocianych pracowników zatr
udnionych na podstawie umowy o pracę w celu nauczenia ich zawodu lub przygotowania zawodowego, a także zmiany zasad refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne od dnia 1 lipca 2005 r.Przygotowywany przez resort finansów Program Naprawy Finansów Rzeczypospolitej przewiduje zniesienie wszystkich ulg podatkowych, w tym również wspomnianej wyżej bonifikaty podatkowej z tytułu wyszkolenia młodocianych pracowników.
W skali kraju około stu pięćdziesięciu tysięcy uczniów pobiera praktyczną naukę zawodu w zakładach rzemieślniczych. Koszty szkolenia są bardzo wysokie, dlatego częściowo refundowało je państwo przez zwrot wynagrodzeń i płacenie składek ZUS za uczniów oraz przyznawanie bonifikaty podatkowej po wyszkoleniu uczniów.
W roku bieżącym naukę kończy około czterdziestu pięciu tysięcy uczniów. Jeśli pomnożymy to przez 8 tysięcy zł, bonifikata wyniesie 360 milionów zł. Dla budżetu nie jest to suma znacząca, a dla rzemieślników stanowi ogromne wsparcie. Likwidacja refundacji i bonifikat podatkowych może spowodować w 60% rezygnację rzemieślników z zatrudniania młodocianych w celu przygotowania zawodowego.
Moim zdaniem zniesienie ulg nie przyniesie więc państwu planowanych korzyści ani wpływów do budżetu, bezrobocie zaś wzrośnie.
Z poważaniem
Sławomir Izdebski