Minister Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Sławomira Izdebskiego, złożone na 36. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35):
Warszawa, dnia 23.04.2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku!
Odpowiadając na przesłane przy piśmie z dnia 25 marca 2003 r. w trybie art. 49 ust. 4 Regulaminu Senatu oświadczenie złożone przez Pana Senatora Sławomira Izdebskiego podczas 36. posiedzenia Senatu RP w dniu 19 marca 2003 r. uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
W okresie od 1 stycznia 2002 r. do chwili obecnej do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Siedlcach wpłynęły 44 pozwy pracowników, bądź byłych pracowników przeciwko FOK "Pollena" S.A. w Łaskarzewie. Przedmiotem 23 spraw było żądanie zasądzenia nagrody jubileuszowej, przedmiotem 7 spraw - żądanie zasądzenia zaległego wynagrodzenia, przedmiotem 8 spraw - żądanie zasądzenia odszkodowania bądź odprawy rentowej, zaś przedmiotem pozostałych 6 spraw - żądania: uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenia do pracy, sprostowania świadectwa pracy i zasądzenia dodatku za staż pracy.
Pozwy w wymienionych sprawach wpłynęły:
- w marcu 2002 r. w 3 sprawach,
- w kwietniu 2002 r. w 3 sprawach,
- w maju 2002 r. w 3 sprawach,
- w czerwcu 2002 r. w 2 sprawach,
- w lipcu 2002 r. w 2 sprawach,
- w sierpniu 2002 r. w 11 sprawach,
- we wrześniu 2002 r. w 2 sprawach,
- w październiku 2002 r. w 11 sprawach,
- w listopadzie 2002 r. w 1 sprawie,
- w grudniu 2002 r. w 1 sprawie,
- w styczniu 2003 r. w 1 sprawie,
- w lutym 2003 r. w 2 sprawach,
- w marcu 2003 r. w 1 sprawie,
Dotychczas zakończyło się
31 spraw (najczęściej wyrokami a w kilku wypadkach postanowieniami o umorzeniu postępowań na skutek ugody bądź cofnięcia pozwu), przy czym w 26 sprawach końcowe orzeczenia zapadły w 2002 roku, zaś w 5-ciu sprawach - w roku bieżącym.Przeciętny czas trwania spraw zakończonych wyniósł 3,7 miesiąca, a zatem nie sposób zaliczyć tych postanowień do nadmiernie przewlekłych.
W 5 kolejnych sprawach zamknięto rozprawy i odroczono ogłoszenie orzeczeń (na dzień - 9, 14 i 15 kwietnia 2003 r.). Przeciętny czas trwania tych spraw wyniósł 7,6 miesiąca.
Pozostałe 8 spraw nie zostało dotychczas zakończonych. Cztery z nich wpłynęły w miesiącach maju, lipcu i sierpniu 2002 r., a cztery w miesiącach styczniu, lutym i marcu 2003 r. Postępowanie w 4 sprawach toczy się przewlekle z powodu długotrwałej choroby sędziego referenta. Sędzia ten nie jest obecny w pracy od początku bieżącego roku. W związku z powyższym, po przesunięciach kadrowych pomiędzy wydziałami, orzekanie w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął nowy sędzia. W 3 spośród tych czterech spraw wyznaczono termin rozpraw w miesiącach kwietniu i maju 2003 r. i istnieje prognoza ich zakończenia w najbliższym czasie. Także w 2 sprawach z czterech nie zakończonych spraw, które wpłynęły w 2003 r. wyznaczono terminy rozpraw.
W części spraw zakończonych tj. w 15 złożone zostały apelacje do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach. Dotychczas w II instancji nie załatwiono tylko 2 spraw przeciwko FOK "Pollena" S.A. w Łaskarzewie. Wpłynęły one do Sądu Okręgowego w Siedlcach w marcu 2003 r.
Powyższe obrazuje, że Sąd Rejonowy i Okręgowy w Siedlcach sprawnie prowadzi postępowania w sprawach wskazanych w oświadczeniu Pana Senatora zwłaszcza przy uwzględnieniu, że jednocześnie rozpoznaje sprawy innych, niż Spółki Pollena pracowników.
Wyjaśniam nadto, że w dniu 15 października 2002 r. Prokurator Rejonowy w Garwolinie wszczął pod numerem Ds. 2142/02/S śledztwo w kierunku przestępstwa z art. 218 § 1 k.p.k. po złożeniu przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez członków zarządu Fabryki Opakowań Kosmetycznych "Pollena" w Łaskarzewie.
Składający zawiadomienie upatrywał dokonania przestępstwa w uznaniu przez FOK "Pollena" S.A., iż wypowiedziany układ zbiorowy pracy nie obowiązuje, co skutkuje brakiem obowiązku naliczenia i niewypłaceniem świadczeń należnych ze zbiorowego układu pracy. Problem sprowadza się do rozstrzygnięcia w zakresie obowiązywania układu zbiorowego pracy w realiach prawnych aktualnych dla zakładu.
Na rozstrzygnięcie sądowe obecnie nie można liczyć, ponieważ Sąd Okręgowy w Siedlcach uchylił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Siedlcach, uznający układ za obowiązujący i odrzucił pozew z uwagi na niedopuszczalność drogi sądowej. Takie rozstrzygnięcie pozostaje jednak bez znaczenia dla oceny prawnokarnej działania pracodawcy. Prokurator Rejonowy stwierdził bowiem, że nie zostały wyczerpane znamiona przestępstwa z art. 218 § 1 kk.
Stanowisko Prokuratora Rejonowego w Garwolinie, który w dniu 31 stycznia 2003 r. umorzył śledztwo w tej sprawie, nie wywołało sprzeciwu pokrzywdzonego - zakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" w FPK "Pollena" S.A., która nie wniosła zażalenia na postanowienie prokuratora, ani Państwowej Inspekcji Pracy - którą zawiadomiono o rozstrzygnięciu. Dodać należy, że prokurator powołał się w uzasadnieniu postanowienia o umorzenie śledztwa na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2002 r. sygn. Akt K. 37/01.
Stanowisko Prokuratora Rejonowego w Garwolinie zyskało obecnie akceptację Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie oraz Prokuratury Krajowej.
Nie mam zastrzeżeń do postępowania Prokuratury i przyczyny umorzenia śledztwa w tej sprawie uważam za uzasadnione.
Postępowania sądowe w sprawach pracowniczych pozostaną w moim zainteresowaniu do czasu ich prawomocnego zakończenia.
Wyrażam przekonanie, że moja odpowiedź na wystąpienie Pana Senatora Sławomira Izdebskiego zostanie uznana za wyczerpującą.
Z poważaniem
Z upoważnienia
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
Tadeusz Wołek
PODSEKRETARZ STANU