Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44), przekazał Minister Infrastruktury:

Warszawa, 2003.09.08

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Adama Graczyńskiego na 44. posiedzeniu Senatu w dniu 8 sierpnia 2003 roku, uprzejmie informuję.

1. W ramach usuwania szkód popowodziowych, na wniosek Urzędu Miejskiego w Raciborzu, została podpisana w 1998 roku umowa o współpracy przy realizacji inwestycji "Modernizacja ul. Pocztowej - Nowowiejskiej w Raciborzu" między Gminą, reprezentowaną przez Zarząd Miasta a PKP Zakładem Nieruchomości w Katowicach. Umowa przewidywała budowę przez Miasto, kładki dla pieszych nad ul. Pocztową do holu głównego dworca na I piętrze. W związku ze zmianą układu komunikacji pieszych, PKP zobowiązało się do przeniesienia tam funkcji związanych z obsługą podróżnych. Z zobowiązania tego Zakład Nieruchomości w Katowicach wywiązał się całkowicie. Na odrestaurowanie obiektu dworcowego po powodzi PKP wydatkowało ze środków własnych kwotę 1 450 tys. zł. W wyniku realizacji wspomnianego porozumienia, ówczesny Zakład Nieruchomości odstąpił od odnawiania pomieszczeń usytuowanych na parterze, przeznaczając je w całości pod działalność komercyjną. Adaptacją pod własne potrzeby, a jednocześnie odremontowaniem pomieszczeń miał się zająć przyszły kontrahent.

2. W 2000 roku Urząd Miasta powiadomił PKP o odstąpieniu od planu budowy kładki.

3. W kwietniu 2002 roku Zarząd PKP S.A. postanowił przeznaczyć wolne pomieszczenia na terenie dworca do zagospodarowania na cele komercyjne. Pomimo kilkakrotnych prób wyłonienia dzierżawcy w drodze przetargu, dopiero od 1 października br. zostanie zawarta umowa dzierżawy na 514,4 m2. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach czyni dalsze starania w celu komercyjnego zagospodarowania pozostałych wolnych pomieszczeń. Realizacja tego przedsięwzięcia nie jest zależna wyłącznie od Zakładu.

4. Obecny stan techniczny dworca jest dobry. Niestety, akty wandalizmu niszczą jego wizerunek. W celu poprawy, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami wykona prace, które poprawią estetykę obiektu i jego funkcjonalność. We wrześniu wykonane zostaną niektóre prace remontowe w tym m.in. odmalowane zostaną ściany i sufity części pomieszczeń, ułożone zostaną płytki mrozoodporne w holu kasowym, odmalowane konstrukcje stalowe ram okiennych i drzwiowych oraz elewacje.

Zarząd PKP S.A. podjął starania mające na celu powrót na tereny dworców kolejowych policji lub chociażby zwiększenia w jego okolicy liczby patroli policyjnych oraz zobowiązał do podobnych działań wszystkich kierowników podległych jednostek. Ufam, że podjęte kroki przyczynią się do ukrócenia wandalizmu na dworcach kolejowych oraz wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych.

Z poważaniem

Marek Pol


Oświadczenie