Oświadczenie


Minister - członek Rady Ministrów przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Graczyńskiego, złożone na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 40):

Warszawa, dnia 14.07. 2003 roku

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku

W związku z Oświadczeniem złożonym przez senatora Pana Adama Graczyńskiego na 42 posiedzeniu Senatu w dniu 12 czerwca 2003 r. pozwalam sobie przedstawić, co następuje:

Pragnę serdecznie podziękować Panu senatorowi za wyrażenie pozytywnej opinii o dotychczasowej działalności Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, a także dostrzeżenie potrzeby jego dalszego funkcjonowania.

Powstanie RCSS było jednym z kluczowych elementów reformy Centrum Administracyjno-Gospodarczego Rządu przeprowadzonej w latach 1996-1997, mającej na celu stworzenie instytucjonalnych podstaw dla stabilnego i długookresowego rozwoju gospodarki kraju i zwiększenie jej międzynarodowej konkurencyjności. Jednym z założeń reformy była racjonalizacja mechanizmów koordynacyjnych i decyzyjnych zwiększająca skuteczność Rządu w formułowaniu i realizacji spójnych, średnio- i długookresowych strategii gospodarczych. W wyniku reformy powstała instytucja w sposób kompleksowy odpowiedzialna za planowanie strategiczne o długofalowej perspektywie czasowej. Jednocześnie przyjęto zasadę zachowania zgodności rządowych programów krótko- i średniookresowych z programami długoterminowymi autorstwa RCSS, któremu powierzono również funkcje monitorujące i kontrolne w tym zakresie.

Kolejne zadanie RCSS to opracowywanie analiz dotyczących wszystkich istotnych aspektów funkcjonowania państwa i gospodarki. Udział Centrum w rządowym procesie legislacyjnym, jako instytucji wydającej opinie do projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych, a także sporządzającej oceny skutków społeczno-gospodarczych regulacji (OSR), zwłaszcza w zakresie długookresowych następstw dla rozwoju kraju jest swego rodzaju klamrą spinającą aktywność analityczną i koncepcyjną.

Koncepcja funkcjonowania RCSS ewoluowała , jednak zawsze bliska była instytucji eksperckiej o stosunkowo dużej autonomii działania. Autonomia ta polegała na nieuwikłaniu - jak Pan senator zauważa w swoim oświadczeniu - "w resortowe czy sektorowe interesy".

RCSS korzysta z doświadczeń instytucji realizujących zadania o podobnym charakterze w innych krajach, w tym w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Cel ten realizowano m.in. w ramach współpracy twinningowej z Generalnym Komisariatem Planu we Francji.

Przedstawiony w wystąpieniu sejmowym w dniu 13 czerwca br. przez Prezesa Rady Ministrów Pana Leszka Millera zamiar stworzenia Narodowego Centrum Studiów Strategicznych wyznacza kierunek prac nad koncepcją rozwiązań systemowych w zakresie budowania zaplecza eksperckiego i doradczego Rady Ministrów, poszerzenia udziału środowisk pozarządowych i politycznych w realizacji programów strategicznych, a także wypracowania nowej roli, formuły organizacyjnej oraz zadań realizowanych dotychczas w RCSS.

Z wyrazami szacunku

Minister

członek Rady Ministrów

Lech Nikolski


Oświadczenie