Oświadczenie


Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Graczyńskiego, złożone na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38):

7.06.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z pismem z 21 maja 2003 r. znak BPS/DSK-043-223/03, przy którym przekazano oświadczenie w sprawie stworzenia regulacji prawnych sprzyjających przedsiębiorczości polskich firm, złożone przez Pana senatora Adama Graczyńskiego na 40. posiedzeniu Senatu w dniu 14 maja 2003 r., uprzejmie przedkładam odpowiedź.

Zarówno Polska jak i Republika Czeska są w trakcie prac nad dostosowaniem ustawodawstwa krajowego do regulacji obowiązujących w państwach Unii Europejskiej. W związku z powyższym różnice w obowiązujących zasadach prowadzenia działalności gospodarczej stopniowo zanikają.

Niemniej jednak informacje wskazujące na potrzebę wprowadzenia korzystniejszych rozwiązań prawnych w Polsce, a stosowanych i sprawdzonych już w innych krajach, w tym i w Republice Czeskiej, są przyjmowane z należną im uwagą.

Odnosząc się do pytania Pana senatora na temat dysponowania analizami porównawczymi funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw w państwach postsocjalistycznych, informuję, że takie kompleksowe analizy nie są prowadzone.

Natomiast pragnę przekazać, że dla potrzeb przedsiębiorców oraz tworzonych regulacji prawnych, w tym sprzyjających rozwojowi polskich firm, wykorzystywane są na bieżąco informacje i wyniki prac prowadzonych przez wydziały ekonomiczno-handlowe ambasad.

Zwiększające się zainteresowanie przedsiębiorców polskich rynkiem czeskim zarówno od strony możliwości lokacyjnych polskich towarów i świadczenia usług, jak również wejść kapitałowych, powoduje konieczność sporządzania opracowań zawierających informacje niezbędne do prowadzenia tej działalności na terenie Czech. Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady Polskiej w Pradze przygotowuje z myślą o polskich przedsiębiorcach publikacje obejmujące podstawowe informacje o Republice Czeskiej, regulacjach systemowych rynku, preferencjach wynikających z umów międzypaństwowych i ustawodawstwa czeskiego, o sytuacji gospodarczej w Republice Czeskiej i perspektywach jej rozwoju. W ostatnim czasie wydane zostały opracowania "Prowadzenie działalności gospodarczej przez podmioty zagraniczne w Republice Czeskiej" oraz "Republika Czeska. Poradnik Eksportera i Inwestora". Zawierają one m. in. informacje dotyczące podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty zagraniczne na terytorium Czech np. formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej, szczegółowe programy wspierania małych i średnich przedsiębiorstw określające zarówno formy wsparcia, jak i maksymalne wysokości udzielanej pomocy. Wskazany został system zachęt inwestycyjnych z uwzględnieniem regulacji prawnych (ulgi podatkowe, dotacje itp.), system podatkowy, w tym zwolnienia przedmiotowe w podatku VAT i podatku akcyzowym, zwolnienia i ulgi w podatku dochodowym, funkcjonowanie przepisów o zamówieniach publicznych, prawa pracy itp. Materiały takie są nie tylko cennym źródłem informacji dla przedsiębiorców, ale również są przedmiotem analizy w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej mającym na celu wykorzystanie doświadczeń Republiki Czeskiej w zakresie stwarzania korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości.

Pragnę podkreślić, że w poszczególnych obszarach regulacji związanych z tworzeniem i doskonaleniem prawa gospodarczego przeprowadza się bardziej szczegółowe rozpoznanie, jak podobne kwestie regulują inne kraje. I tak np. podczas prac nad nową ustawą o podatku akcyzowym wykorzystywane było w szerokim zakresie opracowanie przygotowane w b. Ministerstwie Gospodarki pt. "Informacja w sprawie zasad opodatkowania w krajach Unii Europejskiej oraz niektórych krajach kandydujących do Unii Europejskiej". Podobnie dla przykładu w pracach z zakresu przepisów dotyczących uczciwej konkurencji analizowane były pozyskane z wydziałów ekonomiczno-handlowych wybranych ambasad, w tym Czech, materiały i przepisy prawne opisujące warunki współpracy producentów i dystrybutorów.

Wyrażam przekonanie, że wskazane formy działania uwzględniające ścisłą współpracę z jednostkami organizacyjnymi za granicą, pozwalają na dobre rozpoznanie regulacji w poszczególnych obszarach prawa gospodarczego innych państw i wykorzystywanie sprawdzonych rozwiązań służących rozwojowi polskiej przedsiębiorczości.

Z poważaniem

MINISTER

z up.

Jacek Piechota

SEKRETARZ STANU


Oświadczenie