Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 32. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 31), przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa:

Warszawa, dnia 27.02.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W nawiązaniu do oświadczenia senatora - Adama Graczyńskiego - dotyczącego prywatyzacji zakładów elektroenergetycznych - GZE S.A. oraz STOEN S.A., wygłoszonego na 32 posiedzeniu Senatu RP, które odbyło się w dniu 16 stycznia 2003 roku, przekazuję Panu Marszałkowi poniższe wyjaśnienia.

STOEN S.A. nie sporządził sprawozdania finansowego na dzień zamknięcia transakcji tj. na dzień 23 grudnia 2003 r., a zatem nie ma możliwości podania wymienionych w oświadczeniu informacji finansowych na ten dzień. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie spółki akcyjne są zobowiązane do sporządzania, weryfikowania przez niezależnego audytora oraz publikowania sprawozdań finansowych na kolejne lata obrotowe. Z uwagi na fakt, że w przypadku STOEN S.A. rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, wraz z publikacją sprawozdań finansowych publicznie dostępne są informacje na temat sytuacji finansowej Spółki na dzień 31 grudnia 2002 r.

W swoim wystąpieniu senator Adam Graczyński krytycznie ocenił funkcjonowanie GZE S.A. po prywatyzacji. Z uwagi na ogólny charakter przedstawionych zarzutów trudno jest się do nich szczegółowo ustosunkować. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że Inwestor strategiczny - Vattenfall AB - wywiązuje się ze zobowiązań nałożonych umową prywatyzacyjną.

Dokonując oceny ww. transakcji należy mieć na uwadze odmienną specyfikę tych procesów prywatyzacji. Prywatyzacja GZE S.A. dokonywana była w okresie bardzo dużego zainteresowania inwestorów polskim sektorem elektroenergetycznym oraz wysokich wycen aktywów energetycznych na świecie. Z drugiej strony w procesie prywatyzacji GZE S.A. stosowane były ograniczenia co do wielkości pakietów oferowanych w I etapie prywatyzacji, a ponadto rynek, na którym funkcjonuje GZE S.A. jest oceniany jako mniej atrakcyjny.

Proces prywatyzacji STOEN S.A. realizowany był natomiast w okresie spowolnienia gospodarczego, spadku wyceny spółek elektroenergetycznych oraz wzrostu podaży akty2wów elektroenergetycznych na świecie. Inwestorzy negatywnie odebrali również wprowadzenie podatku akcyzowego na energię elektryczną.

Obie spółki zostały sprywatyzowane w trybie publicznego zaproszenia do rokowań z zachowaniem wysokiej konkurencyjności procesów oraz z udziałem czołowych koncernów energetycznych. Pozwoliło to osiągnąć korzystne dla Skarbu Państwa warunki. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, ceny uzyskane za akcje zarówno GZE S.A. jak i STOEN S.A. należy uznać za satysfakcjonujące.

Z wyrazami szacunku

Podsekretarz Stanu

Ireneusz Sitarski


Oświadczenie