Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 27. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 26), przekazał Minister Gospodarki:

Warszawa, dnia 17.12.2002 r.

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Nawiązując do Oświadczenia Pana Senatora Adama Graczyńskiego z dnia 8 listopada 2002 roku w sprawie funkcjonowania Zakładu Odsalania "Dębieńsko" Sp. z o.o. uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Z dniem 1 listopada 2002 r. Zarząd Gliwickiej Spółki Węglowej S.A. podjął decyzję o wyłączeniu z ruchu części instalacji zakładu odsalania wód dołowych w Czerwionce-Leszczynach. Decyzja ta została przyjęta po wnikliwej analizie występujących problemów, a przede wszystkim problemów finansowych związanych z funkcjonowaniem zakładu odsalania. Wypracowana decyzja jest kompromisem pomiędzy szeroko rozumianym interesem społecznym, a interesem Gliwickiej Spółki węglowej S.A. Pozwala ona na dalsze funkcjonowanie (w ograniczonym zakresie) zakładu odsalania, a Gliwickiej Spółce węglowej S.A. na zminimalizowanie nieuzasadnionych strat.

Wyłączeniu z ruchu uległa instalacja GIG, odwrócona osmoza oraz staja przygotowania wody. Jednocześnie dokonano zabezpieczenia wyłączonych instalacji, w sposób umożliwiający ich ponowne uruchomienie w razie takiej potrzeby. Powyższa decyzja Zarządu okazała się słuszną. Po miesiącu od zmiany sposobu funkcjonowania zakładu wyniki ekonomiczno-finansowe zakładu są lepsze od szacunków. Zakład ograniczył zatrudnienie o 71 osób (pracownicy ci zostali zatrudnieni w zakładach Gliwickiej Spółki Węglowej S.A.) oraz dokonał udanej adaptacji do nowych warunków.

Podjęte zostały również próby kompleksowego rozwiązania problemu finansowania zakładu odsalania. Powołano zespół specjalistów, w pracach którego uczestniczyli również przedstawiciele samorządów lokalnych oraz zainteresowanych instytucji i przedsiębiorstw.

W wyniku prac zespołu sformułowano wnioski dotyczące potencjalnych źródeł współfinansowania zakładu odsalania. W dokumentach końcowych przedstawiono trzy propozycje:

    1. pozyskanie środków z WFOŚiGW i NFOŚiGW,
    2. powołanie nowego podmiotu gospodarczego w wyniku połączenia Przedsiębiorstwa Energetycznego "Megawat" Sp. z o.o., Zakładu Odsalania "Dębieński" Sp. z o.o. i Gminnego Przedsiębiorstwa Wodnego i Kanalizacyjnego Sp. z o.o.,
    3. podwyższenie podatku akcyzowego od soli (z przeznaczeniem na subwencjonowanie działalności zakładu odsalania).

W chwili obecnej trwają prace nad wdrożeniem przedstawionych w opracowaniu koncepcji rozwiązania problemów związanych z funkcjonowaniem zakładu odsalania wód dołowych.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przy udziale Gliwickiej Spółki Węglowej S.A. wystąpiła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie ze środków funduszu utylizacji zasolonych wód pochodzących ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Jednocześnie informuję, że rozważana jest możliwość podwyższenia akcyzy na sól, dzięki czemu można byłoby uzyskać środki na finansowanie utylizacji zasolonych wód Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Samo jednakże podwyższenie stawki podatku akcyzowego na sól nie jest wystarczającą podstawą do przeznaczenia dodatkowych wpływów z tego tytułu na dofinansowanie przedmiotowego Zakładu. W pierwszej kolejności należałoby utworzyć fundusz celowy. Wymagałoby to jednak szeregu zmian prawnych, ingerujących w ogólne przepisy systemowe.

Z poważaniem

Minister
z up. Marek Kossowski
Podsekretarz Stanu


Oświadczenie