Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 26. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 25), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, dnia 26 listopada 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z przekazanym (przy piśmie z dnia 6 listopada 2002 r. znak: RJ/043/362/02/V) oświadczeniem Pana Senatora Adama Graczyńskiego złożonym podczas 26 posiedzenia senatu RP w dniu 30 października 2002 r. w sprawie możliwości pobierania świadczenia przedemerytalnego w trakcie wykonywania mandatu radnego, informuję:

Zgodnie z art. 37n ust. 2 pkt 3 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001r. Nr 6, poz. 56 z późn. zm.) prawo do świadczenia przedemerytalnego ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodów (...) podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz uzyskania diet i innych należności przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, jeżeli łączna kwota uzyskanych przychodów w danym miesiącu z tych tytułów oraz z tytułu świadczenia przedemerytalnego byłaby wyższa od kwoty 200% zasiłku dla bezrobotnych.

A zatem stosownie do powyższego przepisu świadczenie przedemerytalne należy zawiesić z chwilą nie spełnienia warunków określonych w tym przepisie w miesiącu, w którym osoba uprawniona do tego świadczenia osiągnęła dochód wyższy od kwoty 200% zasiłku dla bezrobotnych i wznowić w następnym miesiącu, w którym dochód ten już nie występuje.

Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów bez znaczenia jest fakt, że podatnik należną mu dietę w całości lub części przeznaczy np. na cele społeczno-kulturalne albo jej się zrzeknie. Powyższe sprowadza się bowiem wyłącznie do sposobu rozdysponowania otrzymanej należności i nie może być utożsamiane z wykonywaniem obowiązków radnego bez wynagrodzenia (o ile takie w ogóle jest możliwe). Diety oraz kwoty stanowią zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, stają się dla tych osób przychodem z chwilą ich otrzymywania lub pozostawienia do dyspozycji. Tym samym kwoty te należy uwzględnić przy obliczaniu łącznej kwoty uzyskanych przychodów w danym miesiącu, o której mowa w art. 37n ust. 2 pkt 3 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

W związku z powyższym podtrzymuję wcześniej przekazane Panu Senatorowi stanowisko w związku z Pana Senatora oświadczeniem złożonym podczas 24 posiedzenia Senatu w dniu 12 września 2002 r.

Jerzy Hausner


Oświadczenie