Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Graczyńskiego, złożone na 24. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 21-22):
Warszawa, dnia 14.10.2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Se
W załączeniu przekazuję odpowiedź na oświadczenie Pana Senatora Adama Graczyńskiego z dnia 17.09.2002 r. w sprawie funkcjonowania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
ODPOWIEDŹ NA OŚWIADCZENIE PANA SENATORA GRACZYŃSKIEGO W SPRAWIE DALSZEGO FUNKCJONOWANIA REGIONALNEGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ W GLIWICACH.
Odpowiadając na pismo Pana Senatora z dnia 17 września 2002 roku w sprawie funkcjonowania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, na wstępie chciałbym poinformować Pana Senatora, iż sprawa związana z dalszą działalnością RZGW Gliwice jest dobrze znana Ministerstwu Środowiska.
Poniżej chciałbym przedstawić informacje i wyjaśnienia dot. tej problematyki.
Nowa ustawa z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne (Dz.U. Nr 115 poz. 1229) wprowadza istotne zmiany w zakresie zarządzania gospodarką wodną konieczne zarówno z uwagi na polskie potrzeby racjonalizacji gospodarowania wodami jak i trwający proces dostosowania do prawa europejskiego. Ustawa ta bowiem w znacznej części transponuje przepisy Dyrektywy 2000/60/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 roku w sprawie ustanowienia ram działalności Wspólnoty w dziedzinie polityki wodnej, tzw. Ramowej Dyrektywy Wodnej 2000/60/EC (RDW). Pełna transpozycja zostanie dokonana po wydaniu aktów wykonawczych do ustawy.
Zawarta w art. 3 ust. 3 tej ustawy delegacja do wydania rozporządzenia ustalającego m.in. przebieg granic obszarów dorzeczy, a także tworzącego regionalne zarządy gospodarki wodnej oraz dokonującego podziału obszarów dorzeczy na regiony wodne w zakresie ustalenia granic tych terenów spełnia wymogi RDW dotyczące koordynacji administracyjnych w obszarach dorzeczy. Wstępny projekt rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje powołanie na teren
ie kraju 6-ciu regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Podział obszarów dorzeczy na 6 regionów wodnych został podyktowany koniecznością racjonalnego i całościowego traktowania zasobów wód powierzchniowych i podziemnych, z uwzględnieniem ich ilości i jakości przy jednoczesnym respektowaniu naturalnych granic podziału hydrograficznego kraju.Projekt powyższego rozporządzenia znajduje się w chwili obecnej na etapie prac merytorycznych, po zakończeniu których zostanie poddany wymaganym uzgodnieniom i konsultacjom społecznym.