Minister Gospodarki przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 16. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 14):
Warszawa, 2002.05.27
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Szanowny Panie Marszałku
W nawiązaniu do pisma LP/043/168/02/V, z załączonym tekstem oświadczenia pana senatora Adama Graczyńskiego podczas 16. posiedzenia Senatu RP w dniu 8 maja 2002 r. skierowanego do Ministra Gospodarki w sprawie podjęcia działań dla uratowania Huty Baildon S.A., uprzejmie informuję.
Odnosząc się do treści oświadczenia pragnę na wstępie podważyć bezkrytyczne stwierdzenie, że przyczyną upadłości Huty Baildon było przede wszystkim złe zarządzanie tym zakładem. Moim zdaniem, na konieczność ogłoszenia upadłości zakładu złożyło się także szereg uwarunkowań zewnętrznych, których pokonanie przekraczało możliwości finansowe przedsiębiorstwa w okresie bezpośrednio po zakończonych inwestycjach.
Równocześnie chciałbym poinformować, że w okresie gdy Huta Baildon przeżywała poważne trudności ekonomiczne Ministerstwo Gospodarki zawsze interesowało się losem tego przedsiębiorstwa udzielając mu pomocy, zgodnie ze swymi kompetencjami i aktualnie obowiązującymi przepisami
prawa. Szczególnie dotyczyło to pomocy finansowej w zakresie restrukturyzacji zatrudnienia.Upadłość Huty ograniczyła możliwości ingerencji Ministerstwa Gospodarki w jej sprawy, gdyż zgodnie z prawem:
Po ogłoszeniu upadłości ponad 450 pracowników było zagrożonych brakiem możliwości otrzymania odpraw bezwarunkowych, finansowanych w 50% zgodnie z ustaleniami HPS z dotacji przeznaczonej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w hutnictwie żelaza i stali (pozostałą część winie
n był zabezpieczyć syndyk masy upadłościowej). Dzięki staraniom władz centralnych udało się usunąć przeszkody formalne dla zapłacenia części odpraw z HPS, a ponadto, na podstawie uchwały nr 121/2001 Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2001 r. pozyskano środki z ogólnej rezerwy budżetowej państwa na zapłacenie pozostałych 50% odpraw, których nie był w stanie sfinansować syndyk. Umożliwiło to wypłacenie pełnych kwot odpraw bezwarunkowych i przeprowadzenie zwolnień z zabezpieczeniem społecznym pracowników tracących pracę w Hucie.Zgodnie ze swymi uprawnieniami syndyk masy upadłościowej podejmował i nadal podejmuje próby sprzedaży lub zagospodarowania poszczególnych składowych majątku przedsiębiorstwa. Działania te wspierane są przez Ministerstwo Gospodarki. Szczególnie istotne są wspólne starania o wznowienie produkcji na niedawno oddanej do eksploatacji wieloliniowej walcowni stali jakościowej.
Jednym z istotnych zagadnień jest również potrzeba rozwiązania spraw majątkowych spółek zależnych Huty Baildon, które stosunkowo długo pracowały samodzielnie. Ich problemy, podobnie jak podobnych spółek zależnych w całym hutnictwie, mogą być rozpatrywane tylko indywidualnie po odpowiednich inicjatywach zarządów i nie powinny być związane z jakimkolwiek finansowym wsparciem
z budżetu.Z poważaniem
Minister
z up. Maciej Leśny
Podsekretarz Stanu