Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Genowefy Grabowskiej, złożonym na 43. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42), przekazała Minister w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej:

Warszawa, 28.07.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem Pani Senator Genowefy Grabowskiej z dnia 10 lipca br. w sprawie Gminnych Ośrodków Informacji Europejskiej, uprzejmie przedkładam informacje dotyczące dotychczasowej i planowanej współpracy Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej z Gminnymi Ośrodkami Informacji Europejskiej.

Z poważaniem

Danuta Huebner

GMINNE OŚRODKI INFORMACJI EUROPEJSKIEJ

1. Założenia projektu Moja Gmina w Unii Europejskiej

Gminne Ośrodki Informacji Europejskiej powstały w ramach projektu Moja Gmina w Unii Europejskiej, który był elementem realizacyjnym programu Pierwsza praca. Polegał on na organizacji staży zawodowych w Urzędach Gminnych na terenie całego kraju. Przedmiotem stażu była organizacja kampanii informacyjnej przed referendum dotyczącym członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Projekt Moja Gmina w Unii Europejskiej, zgodnie z pierwotnym założeniem, miał być realizowany w okresie od 1 marca 2003 roku do 30 czerwca 2003 r. Decyzja o przystąpieniu do projektu leżała w gestii gminy.

Projekt finansowany był z rezerwy Funduszu Pracy, znajdującej się w dyspozycji Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (staż absolwencki). Zgodnie z założeniami projektu w roku 2003 finansowaniu miały podlegać wyłącznie wydatki ponoszone do 30 czerwca. Finansowanie zatrudnienia absolwentów po 30 czerwca 2003 roku miało należeć do decyzji władz gminnych.

W związku ze zgłaszanym przez gminy zainteresowaniem kontynuacji działalności GOIE Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej podjął decyzję o uruchomieniu dodatkowych środków przeznaczonych na przedłużenie staży absolwenckich dla konsultantów GOIE do końca br. Gminy miały możliwość zgłoszenia swojego zapotrzebowania w tym zakresie do dnia 11 lipca. Warunkiem przedłużenia stażu było zadeklarowanie przez gminę zatrudnienia konsultantów GOIE w roku 2004 ze środków własnych gminy.

Z szacunkowych danych przekazanych przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z 2.495 gmin, które wzięły udział w pierwszej edycji projektu Moja Gmina w Unii Europejskiej, do drugiej edycji projektu zgłosiło się ich ok. 260, tym samym projekt obejmie ok. 600 osób.

2. Współpraca Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej i sieci Regionalnych

Centrów Informacji Europejskiej z Gminnymi Ośrodkami Informacji

Europejskiej

Zgodnie z założeniami projektu UKIE był odpowiedzialny za opracowanie i przekazanie Biurom Integracji Europejskiej przy Urzędach Wojewódzkich programu i materiałów szkoleniowych dla konsultantów GOIE. Dodatkowo Urząd przekazał do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Referendum Europejskiego materiały informacyjne (5 mln 200 tys. szt.) i promocyjne (ok. 300 tys. szt.) na potrzeby GOIE.

Decyzja o utrzymaniu i dalszym wsparciu sieci Gminnych Ośrodków Informacji Europejskiej po referendum rodzi potrzebę określenia dalszych zadań ośrodków, systemu ich współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej i siecią Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej.

Ustalenie ramowego planu działania ośrodków nie będzie możliwe bez sporządzenia swoistego bilansu określającego stan ich zasobów. UKIE planuje przeprowadzenie akcji ewaluacyjnej, która odpowie na pytania dotyczące stanu zasobów ludzkich w GOIE, stanu zaplecza technicznego ośrodków, oczekiwań mieszkańców gmin, władz gmin i samych konsultantów co do dalszej roli ośrodków, zapotrzebowania ośrodków na materiały informacyjne i promocyjne. Na podstawie ewaluacji zostaną też określone szczegółowe zasady dalszej współpracy GOIE z UKIE.

Z uwagi na dużą liczbę podmiotów, nie jest możliwe wprowadzenie jednostopniowego systemu współpracy i koordynacji działań pomiędzy UKIE a GOIE. Naturalnym ogniwem łączącym te podmioty są RCIE. Każde z RCIE odpowiedzialne będzie za współpracę z GOIE z wyznaczonych powiatów.

RCIE zobowiązane będą do udzielenia codziennego merytorycznego i organizacyjnego wsparcia GOIE, poprzez:

- udzielanie konsultantom GOIE odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz integracją Polski z UE,

- udzielaniem konsultantom GOIE pomocy w poszukiwaniu informacji, materiałów informacyjnych i aktów prawnych dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej oraz integracji Polski z UE,

- udzielanie konsultantom GOIE pomocy w dotarciu do specjalistów z zakresu funkcjonowania Unii Europejskiej oraz integracji Polski z UE.

Ze względu na to, iż UKIE nie ma możliwości udzielenia GOIE wsparcia finansowego czy sprzętowego, wsparcie (bezpośrednie i pośrednie poprzez RCIE) udzielone przez UKIE gminnym ośrodkom będzie miało charakter:

- merytoryczny (w postaci publikacji, materiałów informacyjnych i materiałów w formie elektronicznej, które dostarczone zostaną do ośrodków, serwisów informacyjnych i udostępnionej bazy pytań i odpowiedzi na platformie internetowej UKIE, codziennego wsparcia ze strony konsultantów RCIE i specjalistów UKIE),

- organizacyjny (w postaci spotkań regionalnych i szkoleń z zakresu integracji europejskiej, wewnętrznej listy dyskusyjnej uruchomionej w celu wymiany informacji i doświadczeń).

Z uwagi na to, iż współpraca z GOIE w okresie poreferendalnym jest dla UKIE zadaniem nowym, a co za tym idzie nie planowanym w budżecie Urzędu, UKIE zwrócił się do Komitetu Integracji Europejskiej i Ministra Finansów o przyznanie środków z rezerwy celowej na pokrycie m.in. kosztów:

- organizacji trzydniowego szkolenia dla konsultantów GOIE z zakresu problematyki integracji europejskiej, warunków polskiego członkostwa w UE oraz źródeł informacji,

- produkcji i dostawy materiałów informacyjnych i promocyjnych dla GOIE,

- przeprowadzenia ewaluacji ośrodków GOIE.

Harmonogram realizacji tych zamierzeń jest uzależniony od terminu udostępnienia środków finansowych oraz przeprowadzenia koniecznych procedur z zakresu zamówień publicznych.

W chwili obecnej Urząd prowadzi prace przygotowawcze na potrzeby współpracy z GOIE:

- opracowana została koncepcja ewaluacji GOIE i ankieta, która zostanie rozesłana do wszystkich gmin, które zamierzają uczestniczyć w projekcie,

- są aktualizowane i przygotowywane nowe materiały informacyjne (foldery, broszury i opracowania multimedialne) na potrzeby GOIE,

- przygotowywane są programy i materiały na potrzeby szkolenia dla konsultantów GOIE,

- opracowana została koncepcja "podręcznego pakietu dla konsultantów GOIE",

- przygotowano plan prac i wytyczne dla RCIE uwzględniające współpracę z GOIE.


Oświadczenie