Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożone na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38):
Warszawa, dnia 17 czerwca 2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senator Wiesławę Sadowską i Zbigniewa Gołąbka na posiedzeniu Senatu w dniu 14 maja 2003 r. dotyczące sprzedaży nieruchomości leśnej uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2000 r., nr 56, poz. 679 z późn. zm.), lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe", zwane dalej "Lasami Państwowymi".
Przepisu nie stosuje się do lasów:
1) będących w zarządzie parków narodowych,
2) wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa,
3) będących w użytkowaniu wieczystym na mocy odrębnych przepisów.
W ramach sprawowanego zarządu Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną, gospodarują gruntami i innymi nieruchomościami oraz ruchomościami związanymi z gospodarką leśną, a także prowadzą ewidencję majątku Skarbu Państwa oraz ustalają jego wartość. Nadzór nad Lasami Państwowymi sprawuje minister właściwy do spraw środowiska.
Zgodnie z przepisami ww. ustawy sprzedaż lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych, może następować w przypadkach:
Nadleśniczy może samodzielnie sprzedać grunty leśne i nieleśne o powierzchni do 1 ha, jeśli stanowią enklawę wśród gruntów innej własności.
Sprzedaż lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych następuje w drodze przetargu. W razie sprzedaży położonych w granicach administracyjnych miasta lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych - gminie służy prawo pierwokupu.
Zgodnie z art. 38d ww. ustawy na wniosek starosty, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, grunty leśne lub rolne znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych w przypadku ich przeznaczenia na cele nieleśne lub nierolnicze, dokonanej w trybie przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz nieprzydatne dla potrzeb gospodarki leśnej budynki i budowle, wraz z gruntem niezbędnym do korzystania z nich, mogą być przekazane przez Lasy Państwowe w użytkowanie wieczyste osobie pra
wnej lub użytkowanie innej jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej.Jednocześnie informuję, iż szczególne kompetencje w zakresie gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa przysługujące ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa, wynikają z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000 r., nr 46, poz. 543 z późn. zm.) i dotyczą nieruchomości pozostających poza zasobem zarządzanym przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Ww. ustawa ustanowiła generalną zasadę, iż organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. W miastach na prawach powiatu organem właściwym w zakresie nieruchomości Skarbu Państwa położonych na terenie gmin, które obejmuje miasto jest Prezydent (wykonujący to zadanie zlecone jako starosta).
Do zadań ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa należy m.in.
Wobec powyższego Minister Skarbu Państwa nie jest organem właściwym w sprawie przyśpieszenia sprzedaży nieruchomości znajdującej się w zarządzie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Z poważaniem
MINISTER SKARBU PAŃSTWA
z up. PODSEKRETARZ STANU
Barbara Misterska-Dragan