Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 32. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 31), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 2003-02-19

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 21 stycznia br., znak: JD/043/04/03/V oświadczeniem złożonym przez Senatorów: Wiesławę Sadowską i Zbigniewa Gołąbka na 32. posiedzeniu Senatu RP w dniu 16 stycznia 2003 r., dotyczącym rozważenia możliwości wprowadzenia poprawki do ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, polegającej na przywróceniu przepisu stanowiącego o zaliczaniu okresu pobierania zasiłków dla bezrobotnych do okresów wymaganych do nabycia prawa do zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych, uprzejmie informuję:

Z uwagi na zaistniałą w 2001 r. bardzo trudną sytuację finansów publicznych, wymagającą konsolidacji środków budżetowych oraz związanych z tym działań oszczędnościowych, Rząd skierował do Sejmu RP wraz z projektem ustawy budżetowej na rok 2002, pakiet ustaw okołobudżetowych, w tym projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentów szkół.

Zmiany proponowane w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu miały na celu wprowadzenie takich rozwiązań w obszarze zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, które uwzględniałyby aktualną i przewidywaną w najbliższych latach sytuację finansów publicznych.

Obowiązujące do końca 2001 r. przepisy ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu umożliwiały przyznawanie zasiłków przedemerytalnych nawet osobom w wieku - 41 lat (kobiety) i 46 lat (mężczyźni). Wzrastająca liczba osób przechodzących na zasiłki przedemerytalne, powodowała wzrost wydatków na ten cel, a przy ograniczonych zasobach oznaczało to redukcję środków na inne zadania, przede wszystkim na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Z dniem 1 stycznia 2002 r. na podstawie uchwalonej przez Sejm w dniu 17 grudnia 2001 r. ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół (Dz.U. Nr 154, poz. 1793) - w miejsce dotychczasowych zasiłków i świadczeń przedemerytalnych zostało wprowadzone jedno połączone świadczenie przedemerytalne, a także zostały ustanowione nowe warunki jego przyznawania. Zgodnie z przepisami ww. ustawy, do okresu wymaganego do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego nie zalicza się okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Okres ten do dnia 31 stycznia 2001 r. był uwzględniany do nabycia prawa do zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych.

W przepisach przejściowych nie została uregulowana sytuacja osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych, którym brakowało kilku dni, tygodni, czy miesięcy do nabycia uprawnień do zasiłku przedemerytalnego.

W kwestii, czy natychmiastowe zadziałanie nowego prawa, z uwagi na konieczność poczynienia oszczędności w budżecie państwa na rok 2002 było usprawiedliwione ważnym interesem publicznym - orzeknie Trybunał Konstytucyjny.

Do Trybunału Konstytucyjnego zwróciły się bowiem: grupa Posłów, organizacje związkowe (OPZZ, NSZZ "Solidarność") oraz Rada Powiatu Bydgoskiego z wnioskami o zbadanie konstytucyjności art. 3 ww. ustawy, który wprowadził zmiany w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 z późn. zm.), kwestionowane w oświadczeniu złożonym przez Senatorów: Wiesławę Sadowską i Zbigniewa Gołąbka.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

SEKRETARZ STANU

Halina Wasilewska-Trenkner


Oświadczenie